YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şahin: Kimden gelirse gelsin...
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Anayasa değişikliği teklifi taslağıyla ilgili "halkımızın sosyal ve ekonomik gelişmesini sağlayacaksa kimden gelirse gelsin her türlü kanun teklifi ve tasarısı beni memnun eder' dedi
Şahin: Kimden gelirse gelsin...
22 Mart 2010 / 14:15 Güncelleme: 22 Mart 2010 / 14:28

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Anayasa değişikliği teklifi taslağı ile ilgili ''Türkiye'de demokratik standartları yükseltecekse, halkımızın sosyal ve ekonomik gelişmesini sağlayacaksa kimden gelirse gelsin her türlü kanun teklifi ve tasarısı beni memnun eder'' dedi.

Şahin, Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ile görüşmesinden sonra gazetecilerin Anayasa değişikliği teklifi taslağının muhalefet partilerine iletilmesi ve açıklanmasıyla ilgili sorularını yanıtladı.

TBMM'nin, Anayasa değişiklikleri başta olmak üzere her türlü yasal değişikliklerle ilgili olduğunu hatırlatan Şahin, ''Ancak, bu değişiklik metinleri Meclis Başkanlığına verildikten sonra Meclis kendini görevli saymaktadır. Dolayısıyla Meclis başkanlığımıza şu anda verilmiş bir Anayasa değişikliği teklifi yok'' diye konuştu.

İktidar partisi milletvekillerince hazırlandığı ve diğer partilere incelemek için verildiği ifade edilen bir metin bulunduğunu hatırlatan Şahin, şunları söyledi:

''Benim bu metnin içeriğiyle ilgili bir değerlendirme yapmam doğru olmaz. Çünkü, Meclis Başkanı olarak oy kullanma imkanına da sahip değilim. Bu konuda taraf da olmak istemem. Ancak, hangi milletvekili arkadaşlarımızca hazırlanırsa hazırlansın, bir kanun teklifinin ki bunlar Anayasa da olabilir veya Hükümet tasarıları da... Eğer Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu demokratik standartları yükseltmesine yol açacaksa, halkımızın sosyal ve ekonomik gelişmesini daha da güçlendirecekse buna sevinçle, memnuniyetle yaklaşacağımı ifade etmiştim.

Yine aynı şeyi söylüyorum; yapılacak olan değişiklikler gerçekten ihtiyaç duyulan alanlarda iyileştirme sağlayacaksa bundan herkes mutlu olur, memnuniyet duyar. Benim bu değişikliklerle ilgili söyleyeceğim şu noktada sadece bunlardır.''

Açıklanan taslağın içeriğine ilişkin bir soru üzerine, Şahin, bu konuda lehte ve aleyhte bir beyanda bulunmayacağını söyledi.

Değişiklik teklifinin Meclis Başkanlığına sunulması halinde kendisinin bunu ilgili komisyona havale edeceğini ifade eden Şahin, ''Anayasa Komisyonunda görüşülecektir. Bu konuda görev, Başkanlığa sunulmasından sonra Anayasa Komisyonu ve Genel Kurulun olacaktır. Komisyon ve Genel Kurul ne karar verirse ona hepimiz saygı duyarız. Değişiklikleri ben değil, Meclis Genel Kurulu gerçekleştirecek'' dedi.

Şahin, bir başka soru üzerine de, ''Türkiye'de demokratik standartları yükseltecekse, halkımızın sosyal ve ekonomik gelişmesini sağlayacaksa, kimden gelirse gelsin her türlü kanun teklifi ve tasarısı beni memnun eder'' dedi.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler