YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şahin, hangi lider için "randevu vermedi" dedi?
TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, CHP'lilerin iddialarına yanıt verdi
Şahin, hangi lider için "randevu vermedi" dedi?
05 Haziran 2009 / 09:07 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

TBMM KİT Komisyonu'nda dün TRT'nin 2007 yılına ilişkin hesapları görüşüldü. Toplantıya katılan Genel Müdür İbrahim Şahin, CHP'lilerin "yandaş medyada çalışanlar TRT'de kadrolaşıyor" iddialarına cevap verdi.


Kendi döneminde TRT'ye görsel ve yazılı basından 79 kişi alındığını kaydeden Şahin, bu isimleri tek tek saydı. Şahin, Hürriyet'ten 1, Kanal B'den 5, TV 8'den 4, Kanal D'den 3, Show TV'den 3, Sabah'tan 2, Zaman'dan ise 1 kişi alındığını kaydetti. "Bunlar mı yandaş medya?" diye soran Şahin, NTV'den transfer edilerek TRT Türk'ün başına getirilen Ümit Sezgin'i işaret etti ve ekledi: "Yoksa Sezgin mi yandaş medya?" Burada Şahin'e müdahale eden Komisyon Başkanı Ünal Kacır, isimlerin tek tek sayılması yerine listenin üyelere dağıtılmasını istedi. Daha sonra personelde yaptığı tenkisatı anlatan Şahin, göreve geldiğinde TRT'nin 7 bin 500 personeli bulunduğunu, bu sayının 7 bin 163'e düşürüldüğünü bildirdi. KİT Komisyonu'nda Hakan Şükür'ün TRT'deki Stadyum programından kaç lira aldığı da konuşuldu. Genel Müdür Şahin, Hakan Şükür'e program başına 14 bin TL verdiklerini, ancak bu paranın ceplerinden çıkmadığını dile getirdi. Şahin, "Hakan'ı programa aldıktan sonra 20 bin TL'lik sponsor bulduk. Hakan'ın sırtından 6 bin TL kârdayız." diye konuştu.


İbrahim Şahin, diğer icraatları konusunda da bilgi verdi. Koltuğu devraldığında TRT bünyesinde 6 kanal olduğuna dikkat çeken Şahin, şöyle devam etti: "Kanal sayısını 10'a çıkardım. TRT Çocuk, TRT Avaz, TRT Türk ve TRT 6'yı kurdum. Bu yılın sonuna kadar 4 kanal daha yayına sokacağız. Bunlar; TRT Turizm, TRT Belgesel, TRT Anadolu ve TRT Arapça kanal olacak. 30 dilde web sitesi oluşturduk. Haziran ayı içinde, müzik kanalı açılacak. Nağme, Ankara Radyosu, Kürtçe ve Ermenice olmak üzere 4 radyoyu da yayın hayatına soktuk."


Baykal'ın ayağına 3 defa gittim, randevu vermedi


TRT Genel Müdürü Şahin, "Bize söz hakkı tanımıyorsunuz." diyen CHP'lileri, Deniz Baykal örneğiyle susturdu. "CHP milletvekili ve yöneticilerinin TRT'de yayına alınmadığı" iddiasının doğru olmadığını belirten Şahin, aksine CHP'li vekillerin defalarca davet edilmelerine rağmen programlara katılmadıklarını açıkladı. Baykal'ı TRT'ye çıkarmak için çok çaba sarf ettiğini anlatan Şahin, "3 defa bizzat kendim gidip randevu talebinde bulundum. Yüksünmedim. Randevu vermediler. Kim gelmek istiyorsa, kim programa çıkmak istiyorsa, kapımız açık." dedi. Ankara Milletvekili Nesrin Baytok, Tuncay Güney'in TRT'de konuşturulmasını gündeme getirdi. Baytok, bunu protesto etmek için kuruma gittiklerinde kendisini makamında bulamadıklarını ifade etti. Şahin'in ise, "Habersiz geldiniz. Dışarıdaydım. Haberim olsa, yerimde olurdum." cevabını verdi.


Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler