YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şahin: Gereğini yapacağız
Şahin: Gereğini yapacağız
24 Nisan 2012 14:25
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadına yönelik şiddet olaylarına karşı yetkilileri uyardı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadına yönelik şiddet olaylarına karşı yetkilileri uyararak, ''Şu an hiç kimsenin mazeret üretmeye hakkı yok. Herkes yetkisini kullanacak ve gereğini yapacak. Yapmayana da biz gereğini yapacağız'' dedi.

Şahin, Meclis'te gazetecilerin, İstanbul'da şikayetçi olduğu kocası tarafından öldürülen kadınla ilgili sorularını yanıtlarken, ''Daha önce 'yasal olarak yetkimiz yok' deniyordu. Şu an herkese yeterince bol yetki verildi. Uygulamalardan kaynaklanan sorunları da takip edip, çalışacağız'' diye konuştu.

Kadına yönelik şiddeti önleyen düzenlemeler içeren yasanın uygulayıcılarına eğitim verildiğini bildiren Şahin, ''Şu an 6 bin kişi eğitim alıyor. Kaymakamlar, vali yardımcıları, hakimler, savcılar...Yasa ne getiriyor, ne götürüyor, ne yapmak gerekiyor bunun eğitimini alıyorlar'' dedi.

Şahin, ''Uygulayıcılara bir şey söylemeniz gerekmiyor mu '' sorusuna, ''Daha önce diyorlardı ki 'yasal olarak yetkimiz yok.' Şu an hiç kimsenin mazeret üretmeye hakkı yok. Herkes yetkisini kullanacak ve gereğini yapacak. Yapmayana da biz gereğini yapacağız'' diye konuştu.

Davalara müdahil olma haklarının olduğunu söyleyen bir gazeteciye Şahin, ''Var ama can gittikten sonra müdahil olsan ne olur, olmasan ne olur. Can gitmeden herkesin görevini yapması lazım'' dedi.

Şahin, ''Savcı hakkında ne yapacaksınız '' sorusuna, ''Şu anda Başbakanımız ile görüşeceğiz'' karşılığını verdi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler