YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şahin, Doğan sırada Haberal var
Adli Tıp raporu veren Nur Birgen jet tahliyeci
Şahin, Doğan sırada Haberal var
18 Temmuz 2009 / 07:59 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Eski özel harekatçı Şahin’in tahliyesini sağlayan Adli Tıp raporunu veren Nur Birgen Ergenekon tutuklusu Arif Doğan’ı da tahliye ettirdi. Sırada Prof. Haberal’ın talebi var.

Ergenekon’un tutuklu sanığı JITEM yöneticisi Arif Doğan’ın tahliye olmasını sağlayan Adli Tıp raporunu, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar tarafından atanan ve ‘Meslekten men’ cezasına rağmen ‘terfi’ alan Nur Birgen başkanlığınndaki 3. İhtisas Dairesi’nin verdiği ortaya çıktı. Sağlık sorunları gerekçesiyle tahliye talebinde bulunan Ergenekon sanıkları Prof. Dr. Mehmet Haberal, Levent Ersöz ve İbrahim Şahin hakkındaki son sözü de önümüzdeki günlerde yine Nur Birgen verecek.


RAPOR BİRGEN’DEN, AF SEZER’DEN


Birgen, Susurluk davasında ceza alan eski Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin’in 2002’de verdiği sağlık raporuyla tahliyesini sağlamıştı. Susurluk davasında İsrail’den alındıktan sonra kaybolan silahlarla ilgili ‘görevi ihmal’ suçundan hapis cezasına çarptırılan Şahin’e Uludağ Üniversitesi’nden aldığı ön raporun ardından 2002 yılında Adli Tıp Kurumu’ndan ‘Duyma ve hafıza sorunu yaşadığı’ şeklinde rapor verilmişti. Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de avukatlarının başvurusu üzerine elindeki raporları dikkate alarak Şahin’in 486 günlük hapis cezasını affetmişti. Affa neden olan Adli Tıp Kurumu raporunun altında Nur Birgen’in imzası vardı. Birgen’i Adli Tıp Kurumu’na atayan isim ise dönemin Adalet Bakanı ve Susurluk’ta adı geçen Mehmet Ağar’dı.


ŞAHİN’E 8 YIL SONRA İKİNCİ RAPOR


Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Şahin 8 yıl sonra yeniden sağlık sorunları gerekçesiyle tahliyesini istedi. Birgen, Şahin’e ‘Bilinç kaybı’ tanısıyla ikinci kez tahliyenin önünü açabilecek raporu önümüzdeki günlerde mahkemeye sunacak.•


STAR


Şahin'e sürekli rapor, Zere'ye kapılar duvar          DETAY

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler