YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şahin açıkladı: Öcalan'ın hapis cezası...
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Öcalan'ın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla ilgili bizim herhangi bir tasarruf düşüncemiz, bunu başka bir cezaya dönüştürme gibi bir düşüncemiz falan asla yoktur" dedi.
Şahin açıkladı: Öcalan'ın hapis cezası...
07 Nisan 2013 / 20:47 Güncelleme: 07 Nisan 2013 / 20:50

Şahin, Xanadu Otel'de düzenlenen AK Parti Genel Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı 5. Bölge Toplantısı'nda bir katılımcının, ''Abdullah Öcalan'ın ev hapsiyle cezalandırılacağı söyleniyor. Ayriyeten sınır dışı edilecek olan PKK'lıların belli bir zaman sonra Türkiye'ye döneceği söyleniyor. Acaba bu ne kadar doğru, biz gençlerimize bunu nasıl anlatabiliriz'' sorusunu yanıtladı.

Türkiye'de terör sorununu çözmek için başlatılmış olan sürecin bir kaç aşamadan oluştuğunu belirten Şahin, şunları kaydetti:

"İlk aşama silahların bırakılmasıdır, silahların susmasıdır. Silahlar sustu. Hemen arkasından terör unsurlarının silahlarını bırakarak, sınır dışına çıkmasıdır. Sınır dışına çıkan bu terör örgütü mensupları orada ne yaparlar, ne ederler bu bizi pek ilgilendiren bir husus değil. Tekrar girerler deniyor. Devlet bunun tedbirini alacak, almalıdır ve kaldı ki terörist başı Abdullah Öcalan'ın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla ilgili bizim herhangi bir tasarruf düşüncemiz, bunu başka bir cezaya dönüştürme gibi bir düşüncemiz falan asla yoktur. Bu süreç bir şekilde bilindiği gibi BDP milletvekillerinin bir takım ziyaretler yaparak, oradan almış olduğu terör örgütüne ve onların unsurlarına yönelik mesajları şeklinde devam etmektedir."

Süreci basın yayın organlarının kamuoyuyla paylaştığını belirten Şahin, "MİT müsteşarlığı da bu çalışmalarda tabii ki hem istihbarat örgütü olarak terörün sonlandırılması bakımından sorumluluk üstlenmiş bulunmaktadır. Abdullah Öcalan'dan veya onun adına konuşan herhangi birinden de böyle bir talep gelmiş değildir. Kaldı ki bizim gündemimizde de böyle bir şey yoktur. Bu kavganın devam etmesinden, şehit cenazelerinin gelmesinden medet uman, bundan rant sağlayan çevreler, çözüm sürecinin başarıya ulaşmaması için elinden gelen tüm çabayı gösteriyor" diye konuştu.


"Gidin bu mitingleri bir de orada yapın"


Şahin, şöyle devam etti:

"Maalesef bunu bazı siyasi partiler adeta bir proje haline getirmişler. 'Türkiye bölünür, eğer bu proje hedefine ulaşırsa.' Aslında bunu söyleyenler kafalarında ve gönüllerinde Türkiye'yi bölmüşler. Bunu söyleyenlerin Şırnak'a gittiğini, Diyarbakır'a gittiğini, Ağrı'ya, Van'a, Hatay'a gittiğini gördünüz mü  Mitingi gidin bir de orada yapın, madem ki Türkiye'nin bölünmesini istemiyorsunuz. Türkiye'nin bölünmesini istemiyorsanız, 780 bin kilometrekare alanın bir ve beraber olmasını istiyorsunuz demektir. Gidin bu mitingleri bir de orada yapın. 'Vur de vuralım, öl de ölelim.' Kimi vuracaksın, kimi öldüreceksin  Kimdir öldürmeniz gereken, vurmanız gereken kişi  Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaşayan ana dili Kürtçe olan Kürt vatandaşlarımızı mı  Onları mı hedefliyorsunuz  Hedefiniz terör örgütü mensupları mı  Terör örgütü mensupları da olsa onlarla mücadele edecek devletin resmi güvenlik güçleri yok mu  Siz kim oluyorsunuz da devletin güvenlik güçlerinin yapması gereken bir işi, 'biz yaparız anlamına gelen', 'vur de vuralım, öldürelim, onun da sırası gelecek' diye onlara destek veriyorsunuz. Böyle bir devlet anlayışı olur mu  "

Şehit cenazelerinin gelmesiyle, bu cenazelerden siyasi rant peşinde koşanların da olduğunu belirten Şahin, "Bundan sonra Türkiye'nin huzur ve barış ortamına kavuşacak olması bu tür siyasi partilerin ciddi bir handikapı olacaktır" diye konuştu.

AA

00:54
 // şahin serçe olma
Ne denmek gidin hatayda mitink yapin demek. Sen hiç hataya gittin mi. Sen hatayi güneydoğu kentimi sandin. Daha türkler anadoluya gelmeden önce hatay türk idi. Hatay 4000 yillik türk yurdu. Hataya önce ön türkler gelmiş. Daha sonralari islam devletleri dönemlerinde türkler hataya akin akin gelmişlerdir. Bilhassa abbasiler dönemindeyoğun bir türk göçü almiştir. Bunlari takip eden selçuklu ve osmanli dönemlerinde türk göçü yoğun şekilde devam etmiştir. Işgal yillarinda düşmana ilk kurşun hatay dörtyolda sikilmiştir. Hatay sanildiği gibi suriyeden koparilarak türkiyeye katilmamiştir. Fransiz işgalinde iken yeni bir savaşa girmek istemeyen atatürkün girişimleri ile fransizlarla anlaşarak bağimsiz hatay devleti kurulmuştur. Bu devlet bir türk devleti idi. Daha sonra hatay devleti meclisi oy birliği ile türkiyeye katilma karari almiş ve 1939 yilinda hatay ait olduğu yereyani türkiyeye katilmiştir. Hatayda kürt varmidir evet vardir. Bunlar hatayin yerlisi değildir, bugün iç göçlerle diğer illere nasil kürtler gelmişse hatayada gelmiştir. Hataydaki nüfuslari binde bir bile değildir. Ve hataylilara bir rahatsizlikta vermemektedirler. Bakan şahini kiniyorum bilmeden konuşmuştur. Hatayi tanimadiği için konuşmamaliydi. Hatayi herhalde şirnak veya hakkarinin komşusu sandi. Bir insan konuşmak için konuşmamali bilerek konuşmali. Yanliş anlaşilmasin kürt karşiti değilim ama gerçekleri açiklamak ihtiyaci duydum....
08 Nisan 2013 00:54
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler