YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sahil Güvenlik gemilerine 'ateş edin' talimatı vermişler!
Tutuklanan Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Komutanı Albay Yavuz Geçim, Sahil Güvenlik Harekat Başkanı Yarayan'ın darbe gecesi kendisini aradığını ve bulundukları mevkilerden belirsiz aralıklarla sağa sola ateş edilmesi talimatını verdiğini belirtti.
Sahil Güvenlik gemilerine 'ateş edin' talimatı vermişler!
01 Ağustos 2016 / 06:56 Güncelleme: 01 Ağustos 2016 / 09:09

Darbeye teşebbüs suçundan tutuklanan Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Komutanı Albay Yavuz Geçim, ifadesinde 15 Temmuz gecesi gemilerden de atış yapılması emri verildiğini kaydetti. 

SAĞA SOLA ATEŞ EDİN!

Sahil Güvenlik Komutanı Tümgeneral Hakan Üstem’in kendisine TSK’nın yönetime el koyduğunu söylediğini ve yazılı emir geldiğini belirten Geçim, “Gece 03.00 sıralarında Sahil Güvenlik Komutanlığı Harekât Başkanı Albay Süleyman Yarayan aradı ve komutanın emrindeki bütün Sahil Güvenlik gemi ve botları tarafından bulundukları mevkilerden sağa sola belirsiz aralıklarla boşluklara atış yapılması talimatını verdi. 

Dehşete düştüm. Emri yerine getirmedim. Bunun üzerine Ankara’dan bütün gemi ve botlar aranmış, emir tekrarı yapılmış” dedi.

‘GEMİLER BENİM EMRİMDEN ALINDI’

Gemi ve botlara Ankara’dan emir verildiğini öğrendiğinde emrin uygulanmaması için müdahale ettiğini anlatan Albay Geçim, “Emre uyulmaması için tekrar talimat verdim. 

Bu kez limanlarda bekleyen gemi ve botların görevlendirilen bölgelere sevk emri verildi. Bu emri de uygulamadım. Bunun üzerine Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yazılı olarak emrimdeki Sahil Güvenlik botlarının kullanım hakkı elimden alındı. 

Telafisi mümkün olmayacak sonuçlar doğurabilecek ve içeriğini çok fazla bilmediğim emirleri uygulamadım” diye konuştu.

İLLEGAL HİÇBİR YAPININ İÇİNDE BULUNMADIM

Darbe girişiminde bulunan askerlerin içinde olmadığını, FETÖ/PDY ile bir ilişkisi bulunmadığını savunan Albay Yavuz Geçim, “Askerlik hayatım boyunca illegal hiçbir yapının içinde bulunmadım. 

Ancak makamım gereği ilişkide olduğum bazı kişilerin maalesef bu grubun üyesi olduğunu düşünüyorum. Bunları ancak şu anda idrak edebiliyorum” ifadesini kulllandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler