YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sahibinden satılık medya
Ağır vergi cezaları nedeniyle hükümetle karşı karşıya gelen Aydın Doğan aralarında Hürriyet ve CNN Türk’ün de olduğu medya varlıklarını satıyor
Sahibinden satılık medya
14 Ekim 2010 / 10:53 Güncelleme: 14 Ekim 2010 / 10:53

Taraf gazetesinde yer alana habere göre, Doğan Holding medya iştiraklerinin satışı için Goldman Sachs ile anlaştı. Satış kararında şirketin 3.8 milyar doları bulan vergi cezalarının etkili olduğu ifade ediliyor.

Doğan Holding medya şirketlerinin satışı için Goldman Sachs ile anlaştığını açıkladı. Holding'in medyadaki iştiraklerinin değerinin yaklaşık 2 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Doğan Holding doğrudan ve dolaylı bağlı ortaklıkları nezdinde faaliyet gösteren bazı gazete ve TV kanallarının satışı için Goldman Sachs'a yetki verirken konuya yakın kaynaklar, şirketin bağlayıcı olmayan teklifleri aldığını düşünüyor.

Satış sürecini yakından takip eden uzmanlar, satış görüşmelerinin grubun yurtiçinden danışman bir şirket seçmeyi tercih etmediğinin altını çizerek, Doğan Grubu'nun bağlayıcı olmayan teklifleri aldığını ileri sürüyor. Hürriyet Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı da CNBC-e 'ye yaptığı açıklamada iştirak satış sürecinde bağlayıcı olmayan teklifleri aldıklarını doğruladı. Satış süreci için yatırımcıya farklı paketler içeren teklifler hazırlandığını bazı yatırımcıların TV kanalları ya da gazeteleri dışarıda tutarken, bazılarının TV kanalları ve gazeteleri içeren ortak teklif sunduğu da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Bloomberg'in verdiği habere göre RTL Group, KKR Co, TPG Capital, Rupert Murdoch'un News Corp şirketi, Fransız Vivendi, Alman Axel Springer ve Time Warner'ın bir iştiraki olan Prag merkezli Central European Media Enterprises, Doğan Yayın Holding ile yakından ilgileniyor. Doğan Yayıncılık'ın değerinin yaklaşık 2 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Uzmanlar, Meclis gündemindeki yabancıya yüzde 50 ortaklık hakkı getiren tasarının yasalaşması ile satışın gerçekleşebileceğini söylüyor.

'İsimler spekülatif'

Doğan Yayın Holding konuya ilişkin dün yaptığı açıklamada ortaklıklarının yeniden yapılandırılmasına yönelik olarak yapılan çalışmaların sürdüğünü bildirdi. Doğan Yayın Holding'in Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan açıklamada, satışla ilgili olarak, potansiyel alıcı sıfatıyla yapılan yorumların spekülatif olduğu kaydedildi. Ortaklık paylarının tamamen veya kısmen satılması, varlık satışı yapılması, hisse değişimi veya stratejik ortaklıklar kurulması da dahil muhtelif işbirliği olanaklarının araştırılması çalışmalarının ise devam ettiği dile getirildi. Bir süredir yabancıya satış beklenen Doğan Yayıncılık'ın Goldman Sachs ile anlaşma yapılması "satış olacak" şeklinde yorumlandı. Bu da grubun hisselerine yansıdı.Satış görüşmesi haberlerinin ardından grubun hisseleri dün İMKB'de prim yaptı. Gün içinde Hürriyet Gazetecilik hisseleri İMKB'de yüzde 12.42, Doğan Gazetecilik hisseleri yüzde 9.66, Doğan Yayın Holding hisseleri de yüzde 11.43 prim yaptı.

Vergi cezaları vardı

Satış kararının alınmasında vergi cezalarının da etkili olduğu yorumları yapılıyor. Bilindiği gibi Maliye Bakanlığı Doğan Yayın Holding'e 3 milyar 823 milyon 825 bin 987 liralık vergi cezası kesmiş, bakanlık ile holding uzlaşma masasına oturulmasına rağmen anlaşma sağlananamıştı. En son 20 eylülde Doğan TV'ye tebliğ edilen vergi cezasına ilişkin yürütmeyi durdurma talebi Danıştay tarafından kabul edilmiş böylece Doğan TV, 1 milyar 48 milyon TL'lik vergi cezasını ödemekten kurtulmuştu.

Yabancı ortağa 4 kanal ve yüzde 25 sınırı

Yeni yasama yılında Meclis gündemine gelmesi beklenen Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun Tasarı Taslağı, yayın kuruluşlarında yabancı sermaye oranını yüzde 25'ten yüzde 50'ye yükseltirken, bir yabancı ortağa 2 yayın kuruluşuna doğrudan ortak olabilmesi olanağı da tanıyor. Yeni yasa ortaklıkta sektörel gelir ve frekans tahsisi yönünden sınırlamalar da içeriyor. Tasarıya göre, yabancı ortak en fazla 4 kanal ve sektörel gelirin yüzde 25'i sınırını aşamayacak.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan taslağın yeni yasama döneminde yasalaştırmayı umduklarını ifade etmişti. Hatırlanacağı gibi Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yüzde 25 olan yabancı ortak payının yüzde 50'ye kadar yükseltilmesine fiilen yeşil ışık yakmıştı. (Taraf)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler