YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağlıklı bir seçim için...
Sağlıklı bir seçim için...
25 Mart 2014 12:32
YSK Başkanı Sadi Güven, seçim için tüm personelin büyük emek sarf ettiğini belirterek, "Sağlıklı bir seçim için YSK olarak elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, yaptığı açıklamada, mahalli idareler seçimleri hazırlıklarının hemen hemen tamamlandığını, oy pusulalarının basıldığını ve dağıtımının yapıldığını belirtti.

Son aşamada, il ve ilçe seçim kurullarının ellerindeki oy pusulaları ile zarfların kontrollerinin de tamamlandığını belirten Güven, bugüne kadar herhangi bir sorun çıkmadığını, sandık kurulu görevlilerinin eğitimlerinin de yarın tamamlanacağını belirtti. 

Tüm seçimlerin en önemli unsurunun sandık kurulları olduğunu aktaran Güven, şöyle konuştu:

"Bu seçimde de aynı şey olacak. Seçimlerde yarışan da seçimleri yapan da siyasi partilerdir. Mesela bir ilçede en son seçimde en çok oyu alan 5 siyasi parti temsilcisi, 7 kişilik sandık kurulunun üyesi olacak. Bu siyasi partiler sandıkta seçimi yapacaklar, ilçe seçim kurullarımızdan sandık torbasını, oy zarflarını, pusulaları alacaklar. Kaç tane aldıklarını kontrol edecekler. Paketi sandık başında açacaklar, bunu tutanağa bağlayacaklar, oyu kullandıracaklar, akşam üzeri kapattıktan sonra artan oy pusulası ve zarf sayısını belirleyip mühürleyecekler. Sonra sandığı açacaklar, kimin kaç oy aldığını, geçerli, geçersiz oyları tek tek birlikte sayacaklar. Bunun hiçbir yerinde Yüksek Seçim Kurulu yok, tamamında siyasi partiler var. Sandığın güvencesi de siyasi partiler. O nedenle siyasi partiler sandık kurullarında görev yapacak üyelerini orada hazır etmek zorundalar."

"Kanunen her sandığa, kullanılacak oy pusulasının yüzde 15 fazlası gönderilir" 

Seçmen sayısından fazla, oy pusulası basıldığı yönündeki eleştirilere de yanıt veren Güven, kesinleşen seçmen sayısının 52 milyon 695 bin 831 olduğunu, seçimlerin 30'unun büyükşehir, 51'inin diğer illerde yapılacağını söyledi.

 Büyükşehirin statüsündeki bir ilin ilçesinde yaşayan vatandaşın ilçe belediye meclisi, ilçe belediye başkanlığı, büyükşehir belediye başkanlığı için oy kullanacağını dolayısıyla 3 pusulaya ihtiyacı olacağını anlatan Güven, "51 ilde de belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi için olmak üzere 3 oy pusulasına ihtiyaç var. 52 milyon 695 bin 831 seçmenin hepsi bir oy kullansa hiçbir oy zayi olmasa bile 150 milyon 438 bin 809 oy pusulasına ihtiyacımız var. Yani 144 milyon oy pusulası basmış olsak sandık başına giden vatandaş kullanacağı oy pusulasını bulamaz. Bu nedenle en az 150 milyon 438 bin 809 oy pusulasına ihtiyacımız var.

Peki bu kadar mı basacağız? Hayır. Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçim Hakkında Kanun'un 18. maddesinin (h) fıkrasında, 'her sandığa kullanılacak oy pusulasının yüzde 15 fazlası gönderilir' diyor. Dolayısıyla bu rakamın en az yüzde 15 fazlasını basmak durumundayız ki, bu rakam da 173 milyon 4 bin 633." 

Sandığın teminatının siyasi partiler olduğunu vurgulayan Güven, "İlçelerden bunları alanlar siyasi partiler, oyu kullandıran siyasi parti temsilcileri, kullanılmayan oyları paketleyip teslim eden siyasi parti temsilcileri. Siyasi parti temsilcileri, sandığa sahip çıkmak zorunda ve durumundalar" değerlendirmesinde bulundu.

"Ne kadar oy pusulası basıldığı, ne kadar dağıtıldığı belli" 

YSK Başkanı Güven, sahte oy pusulası basılacağı yönündeki iddiaları da değerlendirdi. Oy pusulalarının her birinin "filigranlı" basıldığını bildiren Güven, bu pusulaların dışarıda basılamayacağını söyledi.

Güven, "Özel güvenlikli ortamlarda, emniyet tedbirleri almak suretiyle yeterli sayıda bastırdık, il ve ilçelere gönderdik. Paketlenip sandık kurullarına teslim edildi. Ne kadar oy pusulası basıldığı, ne kadar dağıtıldığı belli. Ne kadar iade edileceği belli olacak. Herhangi bir sıkıntı olmaz. Zaten mühürlenerek verilen oy pusulaları, bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum" diye konuştu.

"Seçim yasaklarını bir an önce kaldırmayı düşünüyoruz"

YSK üyelerinin 30 Mart akşamı Kurul binasında hazır olacaklarını ve seçim sonuçlarını önceki yılların aksine daha hızlı almayı planladıklarını söyleyen Güven, "Seçim yasaklarını bir an önce kaldırmayı düşünüyoruz. Ancak bugünden saat kaçta kaldıracağımızı söylemek mümkün değil" dedi.

Seçimle ilgili tüm önlemleri aldıklarını, seçim sırasında sandık alanlarının güvenliğinin sağlanması için İçişleri Bakanlığına, elektrik kesintisi olmaması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yazı yazdıklarını anlatan Güven, T.C. kimlik numarası bulunmayan vatandaşlar için de oy verme günü nüfus müdürlüklerinin açık olması için İçişleri Bakanlığına yazı gönderdiklerini kaydetti. 

"Mükerrer oy mümkün değil"

Oy kullanma sırasında sandık kurulunun seçmenlerden kimliğini isteyeceğini, oy kullanmak için, resmi kurum tarafından verilen ve üzerinde T.C. kimlik numarası yazılı, fotoğraflı resmi bir belge gerektiğini vurgulayan Güven ancak hala bazı vatandaşların örneğin ehliyetlerinde kimlik numarasının yazmadığını belirtti. Güven, şu bilgileri verdi:

"Bu tür resmi belgelerin kabul edilebilmesi için nüfus müdürlüğünün, vatandaşlık numarasını gösteren bir nüfus bilgi kağıdı vermesi gerekiyor. Bu ikisi birlikte olursa oy kullanmak mümkün olabiliyor. Bu nedenle nüfus müdürlüklerinin de seçim günü açık olmasını istedik. Bir kişinin sadece bir kez bir yerde oy kullanması mümkün. Sistem T.C. kimlik numarasına göre oy kullandırmayı esas aldığı için aynı insanın birden fazla yerde kayıt olması da oy kullanması da mümkün değil."

"Emeğe saygı"

YSK Başkanı Güven, seçimde çok sayıda insanın alın teri dökeceğini, 1 milyon 358 bin sandık kurulu üyesi, 2 bin YSK personeli, bin 377 geçici görevlendirilen personel ve sandıkları getirme, birleştirme işlemlerinde çalışacak 250 bin personel olmak üzere toplam 1 milyon 6 binden fazla kişinin görev yapacağını bildirdi.

Bütün personelin çok büyük emek sarf ettiğini belirten Güven, "Dışarıda bilgi sahibi olmayan insanların bu kişilerin emeğine saygı duymalarını istiyorum. Seçmen sayılarıyla ilgili müteaddit kez açıklama yaptım. Siyasi partilerden ve diğer basından dileğim vatandaşımızın zihnini karıştıracak şekilde yayın yapmamaları. Biz sağlıklı bir seçim yapmak için Yüksek Seçim Kurulu olarak elimizden geleni yapıyoruz" dedi. 

Seçim günü oyların hangi sırayla nasıl kullanılacağını, hangi belgelerin geçerli olacağını okullara asılmak üzere hazırlattıklarını söyleyen Güven, kamu spotlarının da hazırlandığını ve televizyonlarda yayımlanmaya başlandığını da aktardı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler