YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağlık kontrolünden geçirildiler
Sağlık kontrolünden geçirildiler
03 Haziran 2010 08:02
İsrail'in Gazze'ye yardım gemilerine yaptığı saldırıya maruz kalan yardım gönülleri Adli Tıp'ta sağlık kontrolünden geçirildi.

Gazze'ye yardım götüren gemilerde İsrail'in saldırısına maruz kalan bazı aktivistler, Adli Tıp Kurumu'nda sağlık kontrolünden geçirildikten sonra yaşadıklarını anlattı.

Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu'nda sağlık kontrolünden geçirilen aktivist Fevzi Çorluk, buradan ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırı sırasında İsrail'in karşısında silahlı bir güç varmış gibi davrandığını belirterek, müdahale anında gemiye ses ve gaz bombası atıldığını ve gerçek mermiler kullanıldığını söyledi.

Kendilerine zalimce yaklaşıldığını ifade eden Çorluk, ''78 milde saldırı yapıldı. İnsanlar şoka girdi. Çok ızdırap çektik. Ama asıl korkan onlardı. Bir kişinin alnının ortasına ateş etmişler. Hapishanede birçok eziyet yaptılar. Gemide bizi bir gün beklettiler. Yaklaşık 30-35 saat yemek vermediler. Krakerle beslendik. Tuvalet ihtiyacımızı gidermek için bir saat beklettiler'' diye konuştu.

Aktivist Halit Tekin de gemilerde silah bulunmadığını, İsrailli askerlerin, gemilerdeki demirlerin  silah olarak kullanıldığını iddia ettiğini dile getirdi.

Çok kötü şartlar altında gözaltında tutulduklarını belirten Tekin, şunları söyledi:

''Limanda bizi 42 saat beklettiler. Uyku yok, yemek yok. Yaşadıklarımı anlatamıyorum. 100 kişinin kalacağı yerde 500 kişi kaldık. Cezaevinde 10 kişinin kalacağı yerde 50 kişi kaldık. Sağlığımızı bir tarafa bıraktık, artık canımızı düşünür olduk. Tekmelerin, silah kabzalarının nereden geleceğini bilemiyorsunuz. 10 kişinin etrafında 100 tane İsrail askeri. Her yerde şiddet uyguladılar.''
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler