YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı yalanladı
Sağlık Bakanlığı yalanladı
20 Nisan 2010 11:39
Bakanlık, yazılı ve görsel medyada yer alan 'sigara yasağında geri adım' yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı, bazı basın yayın organlarında ''sigara yasağında geri adım atıldı'' yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, bazı görsel ve yazılı medyada yer alan haberlerde, ''yapılan yeni bir düzenleme ile sigara yasağından geri adım atıldığına dair'' ifadelere yer verildiği belirtildi.

Haberlerde, ''yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, ceza infaz kurumlarında, uluslararası güzergahlarda yolcu taşıyan deniz yolu araçlarının açık güvertelerinde belli oranlarda sigara tüketimine mahsus alanlar oluşturulabilecektir'' denilerek, bu durumun sigara yasağında geri adım atılıyor şeklinde yansıtıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Tüm kamuoyunun bildiği gibi ülkemizde tütün kontrolüne yönelik çalışmalar, 4207 sayılı Kanun kapsamında yürütülmektedir. Bahsedilen kurumların özel durumları nedeniyle, buralarda belirli oranlarda sigara içme alanları oluşturulabileceği, 3 Ocak 2008'den beri ilgili kanunun bir hükmü olarak zaten yürürlüktedir.

Halkımızın böylesine sahiplendiği ve uyguladığı bir konuda, zaten yasada var olan maddelerin, yeni uygulamalarmış gibi kamuoyuna sunulması ve 'sigara yasağından geri adım atılıyor' denilmesi, ya yanlış bir bilgilenmeye dayanmakta ya da maksatlı olduğunu düşündürmektedir.

Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan da bu konuda yapmış olduğu açıklamalarda, tütün kanunundan geri adım atılmayacağını kamuoyuna net bir şekilde ifade etmişlerdir. Çocuklarımızın, ülkemizin ve toplumumuzun sağlığını korumak adına yapılan ve tüm dünyada örnek ülke gösterildiğimiz bir konudan geri adım atıldığı yönündeki iddialar, bir kere daha ifade etmek gerekir ki gerçeği yansıtmamakta ve kamuoyunda yanlış bir algılamanın oluşmasına sebep olmaktır.''
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler