YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şafak Pavey'le ilgili bilinmeyen gerçek
Başörtülü vekillerin Meclis'e girmesini eleştiren konuşmasıyla gündeme gelen CHP'li Şafak Pavey'le ilgili bilinmeyen gerçeği gazeteci Ayşe Böhürler gündeme getirdi.
Şafak Pavey'le ilgili bilinmeyen gerçek
02 Kasım 2013 / 22:29 Güncelleme: 02 Kasım 2013 / 22:29

Perşembe günü meclis oturumunda Türkiye tarihine damgasını vuran başörtülü vekiller tartışmasının en çok öne çıkan ismi CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Şafak Pavey'le ilgili bilinmeyen gerçeği Yenişafak Gazetesi Yazarı Ayşe Böhürler gündeme getirdi.

Böhürler bugünkü köşe yazısında Şafak Pavey'in o gün Meclis'te yaptığı konuşmada eleştirdiği 'muhafazakar çevrelerin' kendisini geçmişte nasıl desteklediklerini ortaya koydu. Böhürler, Pavey'in annesi gazeteci Ayşe Önal'ın zamanında Çiller'in hışmına uğrayıp basında yasaklı isimler listesine alındığını ve kendisine Kanal 7'nin işvererek sahip çıktığını anlattı.

Böhürler ayrıca, Pavey'in BM'deki görevine başlayabilmesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ve dönemin Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış'ın çok desteği olduğunu ifade etti.

İşte Böhüler'in yazısındaki o bölüm,

Dünkü tarihi oturumda partilerini temsil eden tüm kadınlar başarılı bir şekilde kendi zeminlerinde siyasi mesajlarını verdiler, destek ve eleştirileriyle kadın dayanışmasını gösterdiler. Bir tek CHP milletvekili Şafak Pavey, ne demek istediği çok da belli olmayan konuşması ile beni şaşırttı.

Şafak Pavey ile geçirdiği kazanın akabinde annesi Ayşe Önal'ın uzun süre Kanal 7 ekranlarında yaptığı bir programın yapımcısı olarak tanışmıştım. Ayşe Önal başarılı bir gazeteciydi, Tansu Çiller mağduruydu, dönem medyasında yasaklıydı. İngiltere'ye gidene kadar Kanal 7'de program yaptı. Daha sonra da çoğunlukla muhafazakar medyada çalıştı. Bütün bu süreçlerde annesi kadar olmasa da Şafak ile yakın ilişkilerimiz oldu.

Ayşe Önal'la ile birlikte çalıştığımız dönemde yakın tanığı oldum, başta Başbakan Tayyip Erdoğan ve eşi olmak üzere muhafazakar çevre, destek olmak için elinden geleni yaptı. Yazdığı töre cinayetleri kitabının röportajları dahil, birçok konuda bugün iktidarda olan çok kişinin desteğini ve iyiliğini görmüştür. Şafak'ın BM'deki görevlendirmeleri esnasında dönemin Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış'ın ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün çok desteği olduğunu yakından biliyorum.

Bu nedenle de nefretinin kaynağını anlamak zor. Onu dinlerken 'Acaba bu konuşmayı BM'de yapabilir miydi? Yaş ortalamasının 50 olduğu vurgusunu yaşlı nüfusa sahip Avrupa'da yapabilir miydi? BM genel kurulunda acaba su içmek serbest miydi? Haklar kapsamında adeta Afganistan'mış vurgusu ile anlattığı kendi ülkesine hangi gözlükler ile bakıyordu?' sorularını düşündüm. Kürt ve azınlık hakları söylemini duyarak büyümüş birisi olarak, demokratik hakların gelişmesinden zerre mutluluk duymamıştı.

Eski bir Kemalist gibi konuştu Şafak. Yolu açık olsun. İhtiyacı olduğunda yine buradayız. İnanıyoruz ki bu ülkede dostluk, iyilik ve barış kalıcı olacak. İnanç özgürlüğünün kimseyi kısıtlamadan, tanımlamadan, hor görmeden herkes için uygulanacağı bir Türkiye hayaliyle, her şeye rağmen, yol alacağız.STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler