YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sadece soruları değil cevapları bile çalmışlar!
Sadece soruları değil cevapları bile çalmışlar!
29 Mart 2015 08:08
Paralel çetenin KPSS vukuatları bitmiyor! Çetenin kurduğu Milli Eğitim Şurası’nın baş imamı önce öğretmen atamalarına kadar her şeyi organize etti, sonra da 9 imamla birlikte yurtdışına kaçtı.

2010 KPSS skandalına ilişkin 19 ilde belirlenen adreslere yapılan eşzamanlı operasyonlarda hakkında yakalama kararı çıkarılan 82 kişiden 75’i gözaltına alınmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada 2010’daki KPSS’de 100 üzeri net doğru yapan 3 bin 227 kişi tespit edilmişti.

62 şüpheliden 32’si tutuklandı, 30’u adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.   

Atamaların tamamı organize

Akşam'da yer alan habere göre, KPSS operasyonu paralel yapının Milli Eğitim içinde nasıl yapılandığını da ortaya çıkardı. Paralel yapı milli eğitim camiasının içerisinde bir şura oluşturmuş. Şuranın başında ise başimam olarak C.K. isimli kişi görevlendirilmiş. Bu kişiye bağlı olarak 9 imam belirlendi. Milli Eğitim içerisindeki il müdürlerinden, öğretmenlere kadar tüm atamalar bu şuranın onayına sunuldu. KPSS operasyonunun başlamasıyla başta C.K. olmak üzere tüm imamların yurtdışına kaçtığı tespit edildi. İmamlar hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Hazıra konmuşlar  

Soruları çalarak kendi adamlarına dağıtan paralel yapı bununla da yetinmemiş. Soruşturmayı yürüten polis birimlerinin yaptığı incelemede bir şok detay daha ortaya çıktı. Paralel çete sadece soruları değil cevaplarını da çalarak yandaşlarına vermiş.

YÖK'teki rektör imam
 
KPSS operasyonunun firarilerinden biri de Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan. Soruların çalınmasında aktif rol alan YÖK imamı Tekalan, paralel yapının uyarısı üzerine 22 Şubat’ta kaçmış. Üniversite olayı kamufle etmek için sitesine şöyle bir açıklama koydu: Rektörümüz Fatihli öğrencilerin dünyanın değişik üniversitelerinde öğrenim görmelerini kolaylaştırmak amacıyla  dünyanın önemli üniversitelerini ziyaret ediyor.

 

AKŞAM

Etiketler: , , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler