YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sadece şehitlere üzülmeyiz...
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 'Biz sadece şehit olanlara üzülmeyiz. Her caninin şahsında, kaybedilen insanlığa da acırız.' dedi.
Sadece şehitlere üzülmeyiz...
22 Ekim 2011 / 16:24 Güncelleme: 22 Ekim 2011 / 16:27

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ''Biz sadece şehit olanlara üzülmeyiz. Öyle bir inancın ve medeniyetin mensuplarıyız ki, her caninin şahsında, kaybedilen insanlığa da acırız. Katillerin şahsında biz kaybedilen insanlığa, insanı insan kılan değerlerin kaybolmasına üzülürüz'' dedi.

Görmez, Rize ziyareti kapsamında İl Müftülüğünde il ve ilçe müftüleri ile bir araya geldikten sonra İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde il genelindeki din görevlilerinin katılımıyla düzenlenen toplantıya katıldı.

Görmez, burada yaptığı konuşmada, Hakkari'deki terör saldırısında şehit olanlara Allah'tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diledi.

Çeşitli vesilelerle iki hususun altını çizdiğini dile getiren Görmez, ''Biz hepimiz biliyoruz ki, dünya imtihan dünyasıdır. Bireylerin olduğu gibi milletlerin de imtihanı var. İnanıyorum ki bütün bu olumsuzluklara rağmen bizi birbirine bağlayan kardeşlik duygusunu yeniden inşa etmede ne kadar ısrarlı olursak, bu imtihanları da en güzel şekilde vermede muvaffak oluruz. Gün kardeşliğimizi bütün insanlığa ve aleme gösterme, sabır ve metanet gösterme, bunda ısrar etme günüdür'' diye konuştu.

Sadece şehit olanlara üzülmediklerini ifade eden Görmez, ''Öyle bir inancın ve medeniyetin mensuplarıyız ki, her caninin şahsında, kaybedilen insanlığa da acırız. Çünkü şehit olan insanın şahsında bir insan yok olur. Kur'an-ı Kerim'e baktığımızda, onun şahsında da, bir insanın haksız yere öldürülmesi, bütün insanlığın öldürülmesi ile eşdeğer bir cinayet olarak ifade edilmektedir. Ancak katillerin şahsında da biz kaybedilen insanlığa, insanı insan kılan bütün değerlerin kaybolmasına üzülürüz. Böyle bir inancın ve medeniyetin mensuplarıyız'' dedi.


-''Kadına, çocuklara yönelik şiddet varsa bu bizim sorunumuzdur''-


Bu tür hadiselerde herkesin kendisine pay çıkarması gerektiğini vurgulayan Görmez, şunları söyledi:

''Dünyanın neresinde olursa olsun, bir yara ortaya çıktığı zaman burada görev bize düşer. İmam Ebu Hanife'nin 32 kişilik fetva heyeti ile tartıştığı konu, yeryüzünün öbür ucunda bir tek Müslüman fert zulme uğrarsa, bütün Müslümanların mesul olduğudur. Dolayısıyla kötülüğü izale etmek için tüm Müslümanlar çaba göstermek zorundadır. Tabii ki bu topraklarda, bu ülkede ailelerde sorun varsa, ailelerde kadına, çocuklara yönelik şiddet varsa bu bizim sorunumuzdur.''

''Ülkemizin bir köşesinde tarih boyunca aynı inancı, aynı kitabı, aynı değerleri birlikte paylaşan kardeşler arasına bir kavga mı sokulmak isteniyor'' diye soran Görmez,  şunları kaydetti:

''O zaman bize düşen vazifeler var demektir. Bir ülke düşünün ki hakkı, hakikati anlatmakla, ibadetlere rehberlik yapmakla yükümlü 100 bin insan var. Bu ülkede bu sorunların olmaması lazım. Resulü Ekrem efendimizin, Veda Hutbesinde 100 bin civarında sahabeye hitap ettiği bildiriliyor. O 100 bin kişi bütün insanlığın mukadderatını değiştirdi. Şimdi başkanlık olarak personel sayımız 100 bini buldu. 100 bin insanın manevi rehberlik hizmeti verdiği, dini hayatımızı ayakta tutmak için hizmet sundukları bir ülkede bu tür sosyal problemlerin büyük bir kısmının olmaması lazım. Dolasısıyla her birimiz yaptıklarımızı yeniden gözden geçirmekle mükellefiz. Anadolu'nun her ilinde arkadaşlarımızla bir araya gelerek bu muhasebeyi yapmak istiyoruz.''

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, daha sonra Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ile Belediye Başkanı Halil Bakırcı'yı makamlarında ziyaret etti. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler