YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saçan'dan '3 maymun' taktiği
İkinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıklarından Adil Serdar Saçan, MİT'ten gelen CD'ler içerisinden çıkan Tuncay Güney'e işkence yapıldığına ilişkin ses kaydından haberi olmadığını söyledi.
Saçan'dan '3 maymun' taktiği
12 Ocak 2010 / 20:46 Güncelleme: 12 Ocak 2010 / 20:46

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada çapraz sorgusuna devam edilen Saçan, savcı Nihat Taşkın'ın, ''Tuncay Güney ile mülakat yapmak yerine neden ifadesi alınarak tutanağa geçirilmedi?'' şeklindeki sorusu üzerine, mülakatta sorulan sorulardan bilgisi olmadığını, Güney'e yardımcısı Ahmet İhtiyaroğlu ve İstihbarat Şubesinde görevli Hakan Ünsal Yalçın'ın sorular yönelttiğini kaydetti.

Saçan, ''Mülakatın altında imzası olursa adliyeye sevk etmek zorundayım. Şahsın ifadesi alınacak, sonra altına imza atılacak. O zaman ön çalışma olmaz, resmi bir şey olur. Operasyona başlamak zorundasınız. Konuyla ilgili araştırma yapılıyordu. Bilgi, belge elde etmeye çalışıyorduk'' dedi.

Tuncay Güney'in Susurluk ile ilgili söylediklerinin bilinen şeyler olduğunu dile getiren Saçan, ''Sedat Peker ve Veli Küçük arasındaki irtibatı ispat edemedik. Siz edebildiniz mi? Adam telefonda konuşmuyor, birlikte gezmiyor, birlikte adam öldürmüyor. 2003'te Oğuz Korukır'a Peker'in adamı olarak işlem yaptık, ama Küçük ile Peker ilişkisini ispatlayamadık'' diye konuştu.

Saçan, Güney'in mülakatını hiç okumadığını da kaydetti.

Güney'in gözaltına alınmasının ardından yapılan operasyonda ele geçen belgeler üzerine İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığından ön çalışma izni aldıklarını hatırlatan Saçan, İstihbarat Şubesinin ise bu çalışmaya ilişkin hiçbir şey yapmadığını, Veli Küçük'ü bile dinlemediğini söyledi.


''GÜNEY'E İŞKENCE YAPILDIĞI BELİRTİLEN SES KAYDINI MİT'E GÖNDERMEDİM''


Taşkın'ın, ''2001'de Tuncay Güney'de bulunan 7 koli evrak, Ergenekon, Lobi, mafya belgeleri, Güney'in Veli Küçük'ün koltuğundaki fotoğraflarından, notlardan savcıya bilgi verilseydi, belki savcı daha farklı karar verirdi. Veli Küçük'ün evinde yapılan aramada Güney'de bulunan evrakların aynısı bulundu. Veli Küçük'ün evinde arama yapılsaydı...'' şeklindeki sözleri üzerine Saçan, bunların ön çalışmayı yürüten savcı Muzaffer Yalçın ile İstihbarat Şubesine sorulması gerektiğini kaydetti.

Savcı Taşkın'ın, ''Burada sizin çalışma izni almak ve İstihbarat Şubeye bilgi vermekten başka bir şey yapmadığınız sorgulanıyor'' demesi üzerine Saçan, ''Burada bir tek Saçan mı var bu dosyayı kapatacak? Yardımcımın, savcının, emniyet müdürünün ifadesini aldınız mı? Küçük'ü takip etmek lazım. Benim birimimin takip mekanizması yok. Bunu İstihbarat Şube yapıyor'' şeklinde konuştu.

Saçan, Taşkın'ın, ''Güney'in görüntülü mülakatı dışında MİT'ten gelen ses kaydında işkence yapıldığına ilişkin kuşkular nedeniyle mahkeme suç duyurusuna bulundu. Siz bundan haberdar mısınız?'' sorusuna karşılık da bu ses kaydından haberi olmadığını, mülakattan önce yapılan resmi bir kayıt bulunmadığını, bunun sadece imzasız bir ihbar mektubuyla ortaya çıktığını söyledi.

Taşkın'ın, ''Çalışmalarınızı Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT'e gönderdiniz mi?'' sorusuna Saçan, ''İçinde işkence olduğu iddia edilen ses kaydını ben MİT'e niye göndereyim? Bunun MİT'e gittiği tarihte ön çalışma devam ediyordu'' yanıtını verdi.

Saçan, Organize Şubesinden ayrılırken telefonunda 800 kişinin numarasının bulunuğunu, her gün 20 tane eksilmeye başladığını, dava sürecinde de 10 numara kaldığını ve kimsenin telefonlarına çıkmadığını anlattı.

Bunun üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün de kardeşinin bile telefonuna çıkmadığını söyledi.


HAKİMİN SORULARINA YANIT

Saçan, üye hakim Hasan Hüseyin Özese'nin soruları üzerine de proje çalışmasının ardından soruşturma açılmadığı için Tuncay Güney'den elde edilen belgelerin adli emanette yer almadığını ifade etti.

Güney'in mülakatına katılmadığını ifade eden Saçan, ancak mülakat CD'lerinin bir örneğini kendisinin de aldığını kaydetti.

O tarihte birçok çalışmaları olduğunu, 100 personelle İstanbul'a baktıklarını ifade eden Saçan, projeli çalışma konusunda bir ihmalleri olabileceğini, ancak bunda kasıt olmadığını söyledi.

Saçan, Güney'den elde edilen belgelerin önemli bölümünü İstihbarat Şubeye gönderdiklerini, ancak bu belgelerin geri gelmediğini belirtti.

Başkan Şengün'ün, ''Sizin şubeye bırakın belgeleri, bunlarla ilgili çalışmalar yapıp, üzerine bir şey koyarak göndermesi lazım. Yanlışlık yok mu?'' sorusu üzerine Saçan, ''Yanlışlık İstihbarat Şubede'' dedi.

Saçan, ''İstihbarat Şubede Fethullahçılar var'' diye çalışma izni aldıktan sonra, başka konularla ilgili olsa bile bu birimden kendilerine tek bir belgenin gönderilmediğini savundu.

Başkan Şengün'ün, ''Emniyetin çalışması bu kadar keyfi mi? Böyle bir şey olur mu?'' şeklindeki sorusu üzerine de Saçan, ''O tarihte bu oldu. Bana bunu yaptılar. Yaptığımız her işi savcıya bildirdik'' şeklinde konuştu.

Duruşma Saçan'ın çapraz sorgusuyla devam ediyor. aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler