YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saatler, dün gece 03.00'te bir saat ileri alındı
Saatler, dün gece 03.00'te bir saat ileri alındı
Saatler, dün gece 03.00'te bir saat ileri alındı
29 Mart 2009 / 11:17 Güncelleme: 29 Mart 2009 / 00:00

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla her yıl yapılan yaz saati uygulamasına geçildi. Saatler, dün gece 03.00'te bir saat ileri alındı.


Bakanlar Kurulu'nun konuya ilişkin kararı, 7 Mart tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştı.


Yaz saati uygulaması, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması suretiyle, gün ışığından daha fazla yararlanılması, elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması amacını taşıyor.


Ayrıca yaz saati uygulamasıyla, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin (puant gücü) azaltılması hedefleniyor.


Geçmiş yıllara bakıldığında yaz saati uygulaması, Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle birlikte mart ayının son pazar günü başlayıp, ekim ayının son pazar günü bitiyor. Yaz saati uygulamasıyla, her yıl, ''orta ölçekli'' bir hidroelektrik santralinin yıllık üretimi kadar tasarruf sağlanıyor.


İleri saat uygulamasıyla işe erken başlamak ve çıkmak, aydınlatma, ısıtma, soğutma açısından önem taşıyor. Türkiye Elektrik İletim A.Ş'nin (TEİAŞ) hesaplarına göre, yaz saati uygulamasıyla yıllık 500-600 milyon kilovat saat (kWh) tasarruf sağlanıyor.


Bu yıl da yaz saati uygulaması ekim ayının son pazar günü sona erecek. 25 Ekim 2009 Pazar günü saatler 04.00'ten itibaren bir saat geri alınacak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler