YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saadet'in mazot vaadi
Mazotla ilgili bir vaat de Saadet Partisi Başkanı Mustafa Kamalak'tan geldi. Kamalak mazottan vergi alınmayacağını söyledi...
Saadet'in mazot vaadi
02 Haziran 2011 / 13:49 Güncelleme: 02 Haziran 2011 / 13:49

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, iktidarlarında kamyoncu esnafına, vergisiz ucuz mavi mazot ile ruhsat harçlarını kaldırma sözü verdi.

Kamalak, partisinin Ankara il başkanı Hüseyin Hacıabdullahoğlu ve milletvekili adaylarıyla Şaşmaz Sanayi Sitesi'nde Ankara Nakliyeciler Derneği Başkanı Şeref Erdem'i ziyaret etti ve nakliyeci esnafının sorunları hakkında bilgi aldı.

Başkan Erdem, kamyoncu esnafının üç önemli sorununun bulunduğunu, bunların pahalı mazot, yeni çıkan belge ve büyük lojistik şirketleriyle yaşanan haksız rekabet olduğunu belirtti.

2005 yılında çıkarılan yeni bir yasayla, esnaf için 10-12 civarında ek belge alma zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Erdem, ''Mazot Mersin limanında 1 lira, Ankara'da 4 liraya yakındır. Bu fiyat farkı gerçekten çok çirkin. Ayrıca marketler bakkalları, lojistik zincirleri bizi bitiriyor. Bize 'birleşin' diyorlar. Nasıl birleşeceğiz  Hepimizin ekmeğe muhtaç haline gelmesine az kaldı'' dedi.

Dernekte sorunları dinledikten sonra site içerisinde seçim otobüsü üzerinden kamyoncu esnafına hitap eden Mustafa Kamalak, kamyoncu ve nakliyecilerin sorunlarını yakından bildiklerini söyledi.

''Nakliyecilerin ruhsat alabilmek için ödedikleri, 10 bin, 15 bin, 20 bin liralık ruhsat harcını kaldıracağız. Taahhüt ediyoruz'' diyen Kamalak, şunları kaydetti:

''Sizin durumunuz, çiftçinin haline aşağı yukarı benziyor. O yüzden mavi mazot uygulamasını hayata geçireceğiz. Nedir o  Vergiden arındırılmış mazot. Biz daha önce 1996'da bunu yaptık. Akaryakıt fiyatlarını indirdik. Çiftçimize 90 kuruşa mazot verdik. Kamyoncumuz şu anda perişan. İnşallah ilk etapta, Allah nasip eder, siz de destek verirseniz taahhüt ediyoruz, vergiden arındırılmış mavi mazot uygulamasını başlatacağız. Daha önce yaptık, yine yaparız. Bir binayı yapan usta, yenisini yapamaz mı  Ayrıca kamyoncu esnafının bankalara olan sömürü mekanizması faiz borçlarını da kaldıracağız.''

Mazot yükü ve çilesinin sona ermesi, tonaj problemi ve ruhsat harcı sıkıntılarının ortadan kaldırılması için kamyoncuların partisine destek vermeye çağıran Kamalak, ''Bunların çözülmesini isteyen kamyoncu kardeşlerim. Çözüm elinizde. Bir oy kadar yakınınızda. O halde adres belli; Milli Görüş'tür'' diye konuştu.

Mustafa Kamalak, AK Parti hükümetinin ekonomik icraatlarını eleştirerek, işsizlik oranının 8,5 yılda yüzde 6'dan yüzde 12'ye, devletin borcunun da 525 milyar dolara çıktığını savundu.

Terörün 10 sene önceye göre daha da arttığına dikkati çeken Kamalak, ''Terör, başbakana kadar gelip dayandı. Onların şikayet etmeye hakkı yok. Konuşmak yerine çözmeleri gerekir'' dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler