YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
S. Arabistan'dan Türkiye'ye güvence
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kabe'deki Osmanlı revaklarının kaldırılacağı iddiasına ilişkin açıklama yaptı.
S. Arabistan'dan Türkiye'ye güvence
15 Aralık 2011 / 19:08 Güncelleme: 15 Aralık 2011 / 19:13

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kabe'de, Osmanlı eseri olan revakların kaldırılmasına ilişkin duyumları titizlikle takip ettiklerini, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Saud Al Faysal'ın, söz konusu revaklara hiçbir şekilde dokunulmayacağını belirttiğini bildirdi.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri'nin yazılı soru önergesini yanıtlayan Davutoğlu, Kabe'deki revakların, Ecyad Kalesi'nin 2001 yılı Aralık ayında yıkılmasının ardından Kabe'de kalan ve mimari bir şaheser olan yegane Türk-Osmanlı eseri olduğunu belirtti.

Kabe'nin etrafındaki tavaf alanının genişletilmesine ilişkin projenin geçmişinin 1988 yılına kadar uzandığını ifade eden Davutoğlu, Türkiye'nin, revakların kaldırılması sorunu ile ilgili 1992 yılından bu yana gerekli girişimlerde bulunduğunu kaydetti.

2009 yılı Kasım ayında, revakların yıkılacağı yönünde yeni duyumlar alındığını belirten Bakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

''Bunun üzerine Sayın Başbakanımız ve tarafımdan Aralık 2009 ve Ocak 2010 tarihinde Dışişleri Bakanı Prens Saud Al Faysal ve Kral Abdulah bin Abdulaziz nezdinde girişimlerde bulunulmuştur. Kral Abdulah, revakların asıl şekilleri korunarak geriye çekileceği yanıtını vermiş, daha sonra bu konuda olumsuz bir gelişme kaydedilmemiştir.

Ardından konu, Hükümetimiz tarafından Suudi Arabistan makamları ve en üst düzey yetkililer nezdinde ısrarla takip edilmiştir. Son olarak konunun yeniden gündeme gelmesi üzerine girişimlerimiz yoğunlaştırılmış, bu kapsamda 15 Kasım 2011 tarihinde Rabat'ta görüştüğüm Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Saud Al Faysal, genişleme projesi kapsamında ekliptik bir sorun bulunmakla birlikte Kabe revaklarına hiçbir surette dokunulmayacağını belirtmiştir. Konu Hükümetimiz ve Bakanlığımızca titizlikle izlenmektedir.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler