YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
S-400’ler Akıncı Üssü'ne geliyor
Rusya ile S-400 anlaşmasının tamamlanmasının ardından sevkiyat çalışmaları hız kazandı. Türkiye ile Rusya arasındaki görüşmelerde sistemin Ankara’daki Akıncı üssüne kurulması kararlaştırıldı.
S-400’ler Akıncı Üssü'ne geliyor
20 Eylül 2017 / 06:29 Güncelleme: 20 Eylül 2017 / 07:52

Türkiye’ye S-400’lerin sevkiyatını öngören anlaşma Türkiye ile Rusya arasında imzalanırken, sevkiyat için çalışmalara da hızla başlandı. Rus uzun menzilli hava savunma sistemi S-400’lerin konuşlanma yeri olarak, Ankara’daki Akıncı Üssü seçildi. 2018 yılında gelmesi beklenen S-400 füze bataryaları Akıncı Üssü’ne konuşlandırılacak. Akıncı Üssü, 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin sevk ve idare edildiği bir üs olarak kullanıldıktan sonra, üsteki filoların Merzifon ve Eskişehir’e nakledilmesi suretiyle boşaltılmıştı. Halen gerek hava savunma tedbirlerine başkentin güvenliğiyle başlanması gerekse üssün mevcut hangarları, uzun pistleri ve geniş alanıyla hayli uygun şartlara sahip olması nedeniyle Akıncı Üssü’nün tercih edildiği belirtildi.

ÖZELLİKLİ HANGARLAR RAMPALAR YAPILACAK

S-400’lerin Akıncı’ya getirilmesi öncesi, Üs’te hummalı çalışmalar başlatıldı. Edinilen bilgiye göre, Rusya devlet silah ihracat şirketi, S-400 füzeleri için ihtiyaç duyulan hangarlar ve rampaların sevkiyat öncesi hazır edilmesini istedi. Bu kapsamda Akıncı Üssü’ne 2 adet devasa hangar yapılacak. Bu hangarlar da “özellikli” olacak. Rusya, S-400’lerin muhafaza edileceği ve bakımlarının yapılacağı hangarların taşıması gereken özellikleri daha sonra bildirecek. Akıncı Üssü’ne ayrıca, füze bataryaları için rampa yerleri yapılması istendi.

2018’DE 2 ADET S-400 GELİYOR

Rusya, Akıncı Üssü’ne iki adet hangar yapılmasını isterken, Türkiye 1 adet kesin alım, 1 adet de alım garantisi olmak üzere toplam 2 adet S-400 füze bataryasını hazır alım yöntemiyle tedarik edecek. Her iki füze bataryasının da Akıncı’ya gelmesi bekleniyor. İki bataryanın da Akıncı’ya getirilmesi ise, barış halinde bataryaların Akıncı Üssü’nde duracağı anlamını taşıyor. Bu doğrultuda Akıncı Üssü’nün “barış mevzii” olarak S-400’lere ev sahipliği yapacağı belirtiliyor. Halen “barış mevzii” olarak İstanbul’da bulunan Hawk füzeleri de gerektiğinde istenen yere ulaştırılıyor. Çok sayıda Hawk Füzesi, ihtiyaç olduğu için Güneydoğu’da görev yapıyor. Hawklar, ihtiyaç olmadığı zamanlarda da İstanbul’da tutularak buradaki özellikli hangarlarda sürekli bakımları yapılıyor ve kullanıma hazır bekliyor. S-400’ler de aynı yöntemle görev yapacak. Barış halinde Akıncı’da bulunacak olan füze bataryaları, istendiği zaman savaş tehdidi algılanan sınır bölgesine nakledilecek.

AKINCI S-400’E HAZIR

Kaynaklar, Akıncı Hava Üssü’nün halen mevcut bakım hangarlarıyla da yerinde bir tercih olduğunu belirtiyorlar. Halen bakım hangarlarının S-400 için küçük kalabileceği, daha büyük hangarların kısa sürede yapılabileceği belirtiliyor. Yine üssün hayli geniş oluşu ve pistleriyle de S-400’ün barış mevzilenmesi ve füze rampalarının inşasında uygun bir alan olduğuna işaret ediliyor. Bu arada uzmanlar, Türkiye’nin kendi uzun menzilli hava savunma sistemini ortak üretim modeliyle üreteceği çalışmalarda Roketsan’ın tecrübe birikimiyle öne çıktığına işaret ediyor.

TERCİH NEDENİ SEVK NOKTASI

Askeri mevzilenme yerleri, ulaşım ağı öncelikli olmak üzere çeşitli kıstaslara göre belirleniyor. Bu doğrultuda da güneyden gelen hattı Ankara’dan İstanbul’a ulaştıran kavşak noktadaki Akıncı Üssü öne çıkıyor. Akıncı Üssü, daha önce Çin’le yapılan anlaşma kapsamında da uzun menzilli füzelerin mevzilendirilme yeri olarak değerlendirilen üsler arasındaydı. O yıllarda 141 ve 142 filoların yoğun görev yaptığı üs dolu olduğu için tercih edilmemiş, Çin füzeleri için Akıncı Üssü yerine, demiryolu ulaşımı ile öne çıkan Bandırma Üssü öne çıkmıştı. Akıncı Üssü’nün 15 Temmuz’da boşaltılmasıyla S-400 füzelerinin mevzilendirilmesinde en uygun üs olarak öne çıktı.

"BİZ DE ÜRETECEĞİZ"

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Rusya ile yapılan anlaşma sonrası S-400 hava savunma sistemlerinin kısa süre içerisinde Türkiye’ye getirileceğini söyledi. Türkiye’nin füzeleri satın almasıyla Rusya’dan teknoloji transfer edeceğini belirten Bozdağ, “Türk mühendisleri ve bilim insanlarının da bu füzeyi yapabilme imkan ve kabiliyeti geliştirilecek” dedi. "Biz hava savunma sistemimizi kurmaya mecburuz" diyen Bozdağ, "Başka ülkelerden gelen Patriotlarla hava savunma sistemimizi sağlayabiliyoruz. Yarın vermedikleri zaman ne yapacağız? Devlet olarak güvenlik tehditleri olduğu zaman, muhtemel tehditlere göre tedbir almakla mükellefiz."

MÜRTED
 // Milli
Mürted Yıldırım Beyazıt zamanında o adı almıştır. Allah gani gani rahmet eylesin Yıldırım atamıza. ATAM izindeyiz, buranın adı Tatar ihanetinden kalma MÜRTED....
20 Eylül 2017 Çarşamba 11:34
ankarayı k0ruyacak mı acep.
 // hursit dilaver
mum dibine ışık vermez atasözune bakarak,S400lerin buyuk bir alanı k0ruyacağını anlarım ama,dibini yani murtedi ya da ankarayı k0rumasına aklım takıldı.hani şu mum dibine ışık vermez derler ya.bir de bunların kurulacağı yerleri böyle davul zurna ile ilan etmeyın gavur zaten bilir de bizim gavurlar özellikle gider resim çeker,y0l tarifi yapar,birileri de S400 hukuku diye yuruyuş yapar,kimse tınmazsa, tutar DHKPCyi,PKKyı,falan fiştekliyerek gezi,gazi 0laylaryla buraları basarlar.YAHU BU KADAR HURRİYET 0LMAZ.şeyini çıkartıy0rlar da hukumet batı k0rkusuyla seyrediy0r.yahu zaten batı bunları f0nluy0r.daha ciddi 0lun.yada bu LAÇKALIK BAŞINIZA BELA 0LUR.ULKE ELDEN GİDERSE S0RUMLUSU SİZSİNİZ EY AKP...
20 Eylül 2017 Çarşamba 10:54
Akıncı değil
 // Nezir
Akıncı değil, mürted, bu iki kelime arasında çok fark var. Bu karar yetkililer tarafından haklı olarak alınmıştır. Biz ona mürted demeliyiz, fetöcüler de isterse akıncı demeye devam etsin. Bence bu haberde adı gecen akıncı ismi mürted ile değiştirilmeli....
20 Eylül 2017 Çarşamba 09:48
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler