YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rüyamda görsem inanmazdım
Bakanlıklarını yeniden yapılandırılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 'Ben bunları rüyamda görsem inanmazdım.' dedi.
Rüyamda görsem inanmazdım
08 Haziran 2011 / 17:50 Güncelleme: 08 Haziran 2011 / 17:56

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, bakanlıkların yeniden yapılandırılmasına ilişkin, ''İhtisaslaşmış bakanlıklar, derli toplu ve görev alanları belirlenmiş bir bakanlık yapısı, her şeyin ötesinde gelecek ile ilgili ve iş alemi açısından çok önemli bir mesaj olarak tanımlanmıştır'' dedi.

Bakan Çağlayan, seçim çalışmalarını sürdürdüğü Mersin'in Erdemli ilçesinde, ''yeni kabine yapısı'' ile ilgili yaptığı değerlendirmede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimlere üç gün kala yaptığı açıklamayı, ''tarihi bir açıklama'' olarak nitelendirdi.

Seçime az bir süre kala güçlü bir şekilde yeniden iktidara geleceklerine ilişkin sinyaller verdiklerini ifade eden Çağlayan, şunları söyledi:

''Muhalefet halen sağda solda yaptıklarımızı anlamaya çalışırken, yaptıklarımız onların çenesini yorarken, Başbakanımız çıkıp, 'Bizim bakanlar kurulumuz şöyle olacak, seçimden sonra da kabineyi böyle kuracağım' demesi, bana göre Türkiye'nin bugüne kadar kimseye nasip olmamış önemli bir çalışmasına işaret ediyor. Biz 2002'de çıraklık, 2007'de kalfalık dönemini yaptık. Şimdide ustalık dönemine nasıl bir kabineyle gideceğimizi açıklıyoruz. İhtisaslaşmış bakanlıklar, derli toplu ve görev alanları belirlenmiş bir bakanlık yapısı, her şeyin ötesinde gelecek ile ilgili ve iş alemi açısından çok önemli bir mesaj olarak tanımlanmıştır. Bugün çok sayıda iş adamı beni aradı ve bu yapılanmadan son derece memnun olduklarını söyledi.''

İş adamlarının yapılacak düzenlemenin kendilerine moral depoladığını dile getirdiklerini anlatan Çağlayan, ''Bu, Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine ulaşmasında bir hazırlıktır. 500 milyar dolarlık ihracatı olan ve dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alan bir Türkiye için hazırlık yapıyoruz. Bakanlıkların ismine baktığımız zaman yıllardır hayal edilen bir çalışma. Son derece radikal ve son derece doğru bir sistem. Yani artık tüm bakanlıklar icracı bakanlık oluyor ve çalışma sistemleri son derece önemli'' diye konuştu.


-BAKAN YARDIMCILIĞI-


Bakan yardımcılığının ilk defa Türkiye gündemine geldiğini bildiren Çağlayan, ''Bakan yardımcılarının özel sektörden de alınabilecek olması, birçok bakanlık açısından son derece önem arz ediyor. Burada bakanlıkların çalışma alanlarının tamamıyla güçlü bir demokrasi, ekonomik kalkınmanın gelişmesi ve sağlık, eğitim gibi alanlardaki yatırımların devam edecek olması, son derece önemli'' dedi.

Ekonomi Bakanlığının hem dış ticareti, hem yatırımları, hem de teşvikleri içine alacağını belirterek, bunun ''dört dörtlük bir uygulama'' olduğunu vurgulayan Çağlayan, şunları kaydetti:

''Eski bir sanayici olarak, yıllardır özlemini hissettiğimiz ve her fırsatta gündeme getirdiğimiz böyle bir yapıyı, bugün Başbakanımızın gerçekleştiriyor olması benim için tarihi bir öneme sahip. Ben bunları rüyamda görsem inanmazdım. Gerçekten Türkiye'nin ve ekonominin önünü açacak, ortaya koyduğumuz hedefleri gerçekleştirecek çok önemli bir gelişmeye şahitlik ediyoruz. Sayın Başbakanımıza bu nedenle teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bu açıklamalar kimin ne yapacağını ve bakanlıklar arasındaki uyum ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Ortaya çıkan açıklamalar, iş adamları açısından da seçim öncesinde önem arz ediyor.''

Türkiye'nin siyasi istikrar ile büyüdüğünü dile getiren Çağlayan, ''Siyasi iktidarın sayesinde ekonomik büyüme sağlanıyor. Türkiye yine bu nedenle dış ticareti geliştiriyor, siyasi istikrarla insanına iş ve aş veriyor. Seçimlerin sonuçlarını aşağı yukarı görüyoruz. Biz Allah'a çok şükür bir yandan seçim çalışmalarımızı yürütürken, diğer yandan da Başbakanımız 'Yeni çalışma şeklim' bu diyerek tüm dünyaya sinyal veriyor. Bu açıklama, tüm ekonomi çevrelerine açısından olumlu yansıyacak. Allah Türkiye'ye bu çalışmaları hayırlı uğurlu etsin'' değerlendirmesinde bulundu.  AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler