YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'nın komşularından Türkiye'ye destek
Rusya'nın komşularından Türkiye'ye destek
27 Kasım 2015 07:14
Letonya Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Türkiye'deki NATO hava sahasını ihlal etmesini kınadı. Daha önce Ukrayna da Rusya'ya tepki gösterip hava sahasını kapatmıştı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Rajmonds Jansons, "Letonya, NATO müttefiki olan Türkiye ile dayanışma içerisindedir. Rusya'nın Türkiye'deki NATO hava sahasının ihlalini kınıyoruz" ifadesini kullandı.

Hava sahasını koruma adına Türkiye'nin eylemlerini desteklediğini belirten Jansons, Rus uçağının düşürülmesi ile müttefik güçlerin NATO'nun toprakları ve hava sahasının güvenliğini ve dokunulmazlığını sağlamak için gerekli her adımı atacakları mesajının açık bir şekilde verildiğini kaydetti.

5 Ekim'de Rusya'nın Türk hava sahasını ihlalini hatırlatan Jansons, "NATO, daha önce Rusya'yı Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği için uyarmıştı. Bunun dikkate alınması gerekiyordu" dedi.
Türkiye-Suriye sınırında Türk hava sahasını, 5 dakika içinde 10 kez uyarılmasına rağmen ihlal eden SU-24 tipi savaş uçağına angajman kuralları çerçevesinde bölgede devriye görevinde bulunan iki Türk F-16 uçağı müdahalede bulunmuştu.

Rusya, Hatay'ın Yayladağı ilçesinin karşısında Suriye'nin Bayırbucak bölgesine düşen uçağın kendisine ait olduğunu açıklamış, NATO, uçağın hava ihlali yaptığına ilişkin Türkiye'nin paylaştığı bilgilerin doğruluğunu teyit etmişti. Ekim ayı başında da Rusya'ya ait savaş uçakları Türk hava sahasını ihlal etmiş, Rus yetkililer olayın ardından özür dileyerek benzer durumların tekrarlanmayacağını bildirmişti. Türkiye ise hava sahası ihlallerine askeri karşılık verilmesini içeren angajman kurallarının uygulanacağı uyarısını yinelemişti.

Ukrayna da destek vermişti

Ukrayna, Rus uçaklarının hava sahasını kullanmasını yasaklama kararı aldı.

Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Aleksandır Turçinov "Hava Sahamızı ihlal eden Rusya'ya karşı biz de Türkler gibi profesyonel davranmalıyız" dedi.

uk.jpg

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler