YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya ve Batı'nın PYD'ye gönderdiği silahlar Sur'dan çıktı
Türkiye'nin uyarılarına rağmen Batı ülkelerinin "DAEŞ'le savaşıyor" bahanesiyle sırtını sıvazladığı, Rusya'nın açıktan silah verdiği PYD, Sur'daki PKK'lı teröristlere makineli tüfek ve bomba göndermiş!
Rusya ve Batı'nın PYD'ye gönderdiği silahlar Sur'dan çıktı
03 Şubat 2016 / 08:15 Güncelleme: 03 Şubat 2016 / 08:35

Diyarbakır Sur'da güvenlik güçlerinin, köşeye sıkışan teröristleri dağıtmak için yapılan iki ayrı operasyonda ele geçirdiği silahlar PYD'nin çıktı.

Yapılan incelemede Rus yapımı bir Biksi makineli tüfeğin daha hiç kullanılmadığı, 2015 model el bombalarının da ABD, Almanya ve Fransa'nın DAEŞ'le mücadele adı altında PYD'ye gönderdiği bombalar olduğu belirlendi.

Sur'da 6 mahallede köşeye sıkışan teröristler, silah, mühimmat, ilaç, erzak gibi malzeme bulmakta zorlanmaya başlamıştı. PKK'lı teröristlerin geçen hafta diğer mahallelere sızma girişiminde bulundukları tespit edilince 27 Ocak'ta 5 mahallede daha sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Kapana kısılan teröristlere, havadan ve karadan kapsamlı operasyon başlatan güvenlik güçleri, İskenderpaşa ve Alipaşa mahallelerindeki iki ayrı operasyonda, teröristlere dağıtmak üzere kırsal kesimden kente getirilen, aralarında Biksi makineli tüfekler, Kalaşnikoflar, el bombaları, roketatarlar, zırh deliciler ve el yapımı patlayıcılar ile bu patlayıcıların yapımında kullanılan 2 ton gübre ve mühimmatın da bulunduğu yüklü miktarda silah ele geçirdi. 

ÜSTELİK DAHA HİÇ KULLANILMAMIŞ 

Silahlarla ilgili yapılan kriminal incelemede ise İskenderpaşa Mahallesi'nde ele geçirilenler arasında bulunan Rus yapımı bir Biksi makineli tüfeğin henüz namlusuna mermi dahi sürülmediği ve hiç kullanılmadığı ortaya çıktı.

Aynı operasyonda ele geçirilen 53 el bombasının da tamamının 2015 model olduğu, ABD, Almanya ve Fransa'nın DAEŞ'le mücadele adı altında Suriye'nin kuzeyindeki Kürt bölgesinde faaliyet gösteren ve terör örgütü PKK'nın Suriye'deki yapılanması PYD'ye gönderilen silah ve mühimmatlardan olduğu belirlendi. 

SINIRDAKİLERLE AYNI SERİDEN 

Bombaların daha önce Kobani-Suruç ile Ceylanpınar-Resulayn ve Akçakale-Tel Abyad sınır hattında yakalanan 3 PYD'linin üzerinde ele geçen bombalarla aynı seri ve kafileden olduğu tespit edildi. Bu bilgi Emniyet Genel Müdürlüğü Terör Daire Başkanlığı ile paylaşıldı. 

ABD'Lİ MAKAMLARA İLETİLDİ 

Son olarak Şırnak'ın Silopi ilçesinde terör örgütü PKK'nın hücre evine yapılan baskında ele geçen bir insansız hava aracının da Suriye'deki PYD'ye yardım amaçlı gönderildiği, ancak buraya yapılan silah yardımlarının gerek Suriye, gerekse Irak sınırından Türkiye'ye sokularak güvenlik güçlerine karşı kullanıldığına dair kapsamlı bir raporun Dışişleri Bakanlığı'nca ABD'li makamlara acil koduyla iletildiği öğrenildi. 

SİLVAN YOLUNDA DA ELE GEÇİRİLDİ 

Bu arada güvenlik güçleri, geçtiğimiz günlerde de istihbarat birimlerinin sıkı takibi sonucu, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde karayolunda bir kamyonete düzenledikleri operasyonla, yine teröristlere dağıtılmak üzere kırsal kesimden getirilen yüklü miktarda silah ele geçirdi. 

ZIRH DELİCİ BİLE VAR

Diyarbakır Sur'da polisin yaptığı operasyonlarda ele geçirilen PKK'lılara ait askeri mühimmat önceki gün basına gösterilmişti. Aralarında zırh delici Zagros silahının da bulunduğu çok sayıda patlayıcı ve mühimmat arasından Batı ülkelerinin PYD'ye gönderdiği silahlar çıktı. 

 

SABAH

sergiden sonra..
 // atiker
yakalanan bu silahları türkmenlere göndersinler gönderdikleri silahlarla türkmen kardeşlerimizde o zalimleri vursunlar.....
03 Şubat 2016 Çarşamba 16:32
1
 // 1
Allah islam yolunda yedi duvele karşı bizi yanlız bırakmaz inşallah Tüm dünya bir olsa bizi ve yoneticilerimizi Kuran yolundan ayırmasın. .....
03 Şubat 2016 14:44
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler