YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya müdahalesinden sonra ABD'den sürpriz 'Suriye' hamlesi!
Rusya'nın Suriye müdahalesinin ardından ABD kritik bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Amerika Suriye toprağına Amerikan askeri konuşlandırılacağını açıkladı. Yaklaşık 30 kişilik Özel Kuvvetlerin üssü ise Kürtlerin kontrolündeki bölgede olacak.
Rusya müdahalesinden sonra ABD'den sürpriz 'Suriye' hamlesi!
31 Ekim 2015 / 02:00 Güncelleme: 31 Ekim 2015 / 08:40

ABD ve Rusya öncülüğünde Viyana’da bir araya gelen, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ülkelerin Suriye'de Esed'li politik geçişi tartıştığı gün, Amerikan Yönetimi, 2011’de patlayan ve şimdiye kadar 200 bin kişinin hayatını kaybettiği Suriye iç savaşında, ilk defa Suriye toprağına Amerikan askeri konuşlandırılacağını açıkladı.

Üst düzey bir Pentagon yetkilisi, detayları veremeyeceğini ama ülkeye gönderilecek özel kuvvetler askerlerinin sayısının 20-30 arasında olacağını söyledi. Kaynaklar, askerlerin Kuzey Suriye’de Kürtlerin kontrolündeki bölgeye yerleşeceklerini aktardı.

RUSLARIN MÜDAHELESİNDEN SONRA

Şimdiye kadar Suriye krizine angaje olmaktan kaçınan ve DAEŞ'in Suriye ve Irak'ta kontrolü altına aldığı yerlerin kurtarılması çabalarında da, bölgeye Amerikan askeri gönderilmeyeceğini her fırsatta vurgulayan Washington Yönetimi’nin bu kararı, Rusların 30 Eylül'de Suriye'de geniş çaplı bir harekâta girişmesinin ardından geldi.
Ve açıklama da, şimdiye kadar ABD ile yakın çalışan, PYD çatısı altında toplanmış bölgedeki Kürtlerin, Rusya'yla yeni bir işbirliği içine girmeye hazırlandıkları haberlerinden sonra gerçekleşti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler