YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya medyasından Türkiye iddiası!
Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu beş ülkenin kendi işbirliği örgütü MİKTA’yı kuracağı belirtilirken “Yeni bir ittifak doğuyor” yorumları yapılıyor.
Rusya medyasından Türkiye iddiası!
28 Eylül 2013 / 00:02 Güncelleme: 28 Eylül 2013 / 00:03

Rus medyası, “Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya kendi işbirliği örgütü MIKTA’yı kuracak. Ülkeler, bu amaçla ortak istişareler konusunda anlaştılar” dedi.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün ekonomik gelişim ve dünyadaki politik etki açısından benzer konumda bulunan beş devlet arasında işbirliğinin kurulması için düzenli toplantıların yapılacağını açıkladığına dikkat çekilirken MIKTA ülkelerinin ilk toplantısı gelecek sene Meksika’da yapılacağı, tooplantıda ortak deklarasyonun kabul edilmesinin beklendiği de kaydedildi.

Bu arada, Güney Kore Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün, daha güçlü ülkelerin egemenliği koşullarında orta gelişmiş devletlerin çıkarlarını dünya toplumuna iletebilmesi fırsatına sahip olması gerektiğini, yeni işbirliği örgütünün tam da bu amaçla kurulacağını söylediğihe de dikkat çekiliyor.

İlk toplantı New York'ta yapıldı

Dünyada bazı çevreler tarafından yeni bir ittifak girişimi olarak algılanan MIKTA girişiminin ilk toplantısı, dışişleri bakanları düzeyinde New York'ta çarşamba günü yapıldı. Toplantıya, Türkiye'den Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu katıldı. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, toplantıyla ilgili şu değerlendirmede bulunuldu:

"Sayın Cumhurbaşkanımıza refakaten Birleşmiş Milletler 68.Genel Kurulu'na katılmakta olan Sayın Bakanımız, Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya arasında gayrıresmi bir istişare ve eşgüdüm platformu kurulmasına yönelik olarak hayata geçirilen MIKTA girişiminin 25 Eylül 2013 tarihinde New York’da yapılan Dışişleri Bakanları düzeyindeki ilk toplantısına katılmıştır.

G-20 üyesi 5 ülke

MIKTA platformuna dahil beş ülkenin tümü G-20 üyesi olup, demokratik çoğulcu sisteme sahip açık ekonomilerdir. Bölgelerinde etkin birer aktör olan beş ülke, bölgesel ve küresel barış ve istikrara önemli katkılarda bulunmakta, uluslararası sorunlar karşısında benzer yapıcı yaklaşımlar izlemektedir. Sözkonusu platformun bölgesel ve küresel sorunlara yapıcı çözümlerin kolaylaştırılması, küresel yönetişimin daha da etkinleştirilmesi ve küresel yapılarda ihtiyaç duyulan reformların hayata geçirilmesi bakımından önemli katkılarda bulunabilecek potansiyele sahip olduğu düşünülmektedir.

Küresel barışa katkı

MIKTA girişiminin Dışişleri Bakanları düzeyinde yapılan ilk toplantısında, G-20 ve diğer önde gelen uluslararası örgüt ve zeminlerde daha yakın işbirliği ve eşgüdüm içinde bulunulması, katılımcı beş ülke arasındaki ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve girişim çerçevesinde işbirliğinin ilerletilebileceği somut alanların tespit edilerek bunlar üzerinde çalışılması üzerinde mutabık kalınmıştır.

Türkiye, MIKTA platformunun uluslararası alanda önemli bir boşluğu doldurabileceği, günümüzün başlıca sınamalarına çözümleri kolaylaştırabileceği ve bu anlamda küresel barış, istikrar ve refaha katkıda bulunabileceği anlayışıyla bu önemli girişime katkısını sürdürecektir."

 

MİLLİYET

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler