YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya Gürcistan'a resmen girdi
Rusya Gürcistan'a resmen girdi
Rusya Gürcistan'a resmen girdi
11 Ağustos 2008 / 18:28 Güncelleme: 11 Ağustos 2008 / 00:00


Rusya: Gori'de Rus askeri yok


Rusya birliklerinin Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e 60 km uzaklıkta olan Gori kentini ele geçirdiği bildirilmişti, ancak Rusya bir açıklama ile haberi yalanladı.


Rusya Savunma Bakanlığı, Rus askerlerinin, Tiflis'e 60 kilometre uzaklıktaki Gori kentini ele geçirdiği iddialarını yalanladı.


Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, ''Gori'de, hiçbir Rus askeri yok'' denildi.


Gürcü yetkililer, Rus askerlerinin, başkent Tiflis'e 60 kilometre uzaklıktaki Gori'yi ele geçirdiğini ileri sürmüşlerdi.


Gürcistan'ın, Güney Osetya yakınındaki çatışma bölgesinde bulunan askerlerini Tiflis'e doğru naklettiği öne sürüldü.


Üst düzey Gürcü yetkili Kakha Lomaya, Reuters ajansına verdiği demeçte, Rus askerlerinin Gori'ye doğru ilerlemeye karar verdiklerine dair çok güvenilir bilgiler elde ettiklerini söyledi.


Lomaya, bu nedenle Tiflis'i savunmak üzere askerleri çekip, yeniden konuşlandırmaya karar verdiklerini kaydetti.


Rus askerleri, bugün Güney Osetya'nın dışına çıkarak Gürcistan topraklarındaki Abhazya yakınlarında bulunan Senaki ve Zugdidi'yi ele geçirmişti.


-GÜRCİSTAN İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: "RUS ASKERLERİ ZUGDİDİ'YE DE GİRDİ"


Gürcistan İçişleri Bakanlığı, Rus askerlerinin Gürcistan'ın batısındaki Zugdidi kentine de girdiğini açıkladı.


Bakanlık sözcüsü, Rus güçlerinin Abhazya yakınındaki Zugdidi'ye girdiğini ve polis karakollarını ele geçirdiğini söyledi.


Gürcistan, daha önce Rus güçlerinin yine Abhazya bölgesi yakınında bulunan Senaki'ye girdiklerini ve buradaki Gürcü askeri üssünü işgal ettiklerini bildirmişti.


GÜRCÜ HELİKOPTERLERİ, GÜNEY OSETYA'DAKİ HEDEFLERİ BOMBALADI


Gürcü helikopterlerinin, Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali civarındaki hedefleri bombaladığı bildirildi.


Reuters muhabiri, Gürcü topraklarından gelen en az 6 helikopterin, Güney Osetya sınırındaki hedefleri bombaladığı, bölgede gökyüzünü duman kapladığını söyledi.


SAAKAŞVİLİ: ''GÜRCÜ HALKI ÇOK BÜYÜK BİR TEHLİKE İLE KARŞI KARŞIYA''


Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, ''Gürcü halkının çok büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu'' söyledi.


Saakaşvili, televizyondan yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, Güney Osetya'da silahlı operasyonu ilk kendilerinin başlattığının haber verilmekte olduğunu, ancak bunun doğru olmadığını kaydetti.


Güney Osetya'daki çatışmalarda kayıplarının çok olduğunu vurgulayan Saakaşvili, Rus güçlerinin Yukarı Kodori (Yukarı Abhazya), Gori ve diğer kentleri bombaladığını belirterek, ''Bu savaşı biz başlatmadık. Bu duruma kısa sürede son vermemiz lazım'' dedi.


Saakaşvili, AB nezaretinde ateşkese ilişkin bir taahhütname imzaladığını hatırlatarak, başta Türkiye, Almanya ve Danimarka olmak üzere birçok ülkeden insani yardım ulaşmasını beklediklerini ifade etti.


Güney Osetya bölgesindeki çatışmadan dolayı evlerini terk etmek zorunda kalan tüm insanların evlerine dönüşünü sağlayacaklarını ifade eden Saakaşvili, ''Gürcistan'ın özgürlüğünü korumak için buna hazırız. Bizi bizden başka kimse kurtaramaz'' dedi.


-SAAKAŞVİLİ, BARIŞ PLANINI DESTEKLİYOR-


Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Güney Osetya'da çatışma öncesi duruma dönülmesi, ortak barış gücü ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) gözlemciliğini içeren bir barış planına destek verdiğini söyledi.


Ateşkes taahhüdüne atfen, statükonun yeniden tesis edilmesine dair bir planı imzaladıklarını belirten Saakaşvili, AGİT gözetimi altında karma bir barış gücü olacağını, çatışmaların sona erdirileceğini ve tüm bu unsurları kabul ettiklerini kaydetti.


Gürcistan Cumhurbaşkanı, ateşkes taahhütnamesini arabuluculuk çabaları çerçevesinde ülkesinde bulunan AB dönem başkanı Fransa'nın Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ve AGİT dönem başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Alexander Stubb'ın nezaretinde imzalamıştı.


Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin de yarın kalıcı ateşkesin sağlanmasına dair barış planı üzerinde müzakerelerde bulunmak için Gürcistan'a gelmesi bekleniyor.


KÜBA, RUSYA'YI SAVUNDU


Küba, Güney Osetya'dan Gürcü askerlerini çıkarmak için bölgeye operasyon düzenleyen, Soğuk Savaş döneminde müttefiki olan Rusya'yı savundu.


Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Komünist Parti'nin yayın organı Granma gazetesinde yayımlanan açıklamasında, Güney Osetya'ya giren Rusya'nın eyleminin, bölgede barışın devamını sağlama çabaları çerçevesinde meşru olduğunu söyledi.


Castro, Güney Osetya'nın Gürcü askerlerinin bölgeyi terk etmesi yönündeki talebinin de "haklı olduğunu ve hükümetlerinin bunu desteklediğini" ifade etti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler