YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya gerginliği ne zaman biter?
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan Rusya ve Putin'in gerginliğinin bir iki hafta içerisinde biteceğini ve Rusya'nın bekası için Putin'in yumuşayacağını ve unutturmaya çalışacağını söyledi.
Rusya gerginliği ne zaman biter?
08 Aralık 2015 / 09:23 Güncelleme: 08 Aralık 2015 / 09:57

Kanal A'da yayınlanan Sivil Düşünce programında gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Rusya'nın son günlerde tırmanan gerginliği daha fazla sürdürmeyeceğini ve ortamın yumuşayarak unutulacağını söyledi.

Tan "Rusya'nın sadece Suriye'de yaptıklarıyla bölgeyi tarttığını ve test ettiğini acaba bu doğu-batı savaşında müslim-gayri müslim savaşında Rusya'nın tarafı müslümanlardan taraf mı olsun batıdan taraf mı olsun diye bir test yaptığını düşünüyorum ve hala bu uzlaşmaz politikasından uçak düşürme sonrası politikasından vazgeçebileceğini belki bir kaç haftada sürdürebilir bunu. Daha sonrasında yumuşayacağını ve unutturmaya çalışacağını düşünüyorum. Çünkü bu politika en başta Rusya'nın işine gelmeyecek ve Rusya'nın bekasını tehdit edecek bir durumla karşı karşıya getirebilir, Putin bunu bir şekilde anlayacaktır" dedi.

İşte Alper Tan'ın konuşmasında öne çıkanlar:

HEM PKK İLE YPG-PYD HEM DE İSRAİL İŞBİRLİĞİ

Dün itibariyle bizim ordunun misyonunun olduğu ve orada görev yaptığı ortaya çıkınca bununla ilgli değişik haberlerde ortaya çıkmaya başladı. Gelen haberlerden birisi de bizim ordu Musul'a intikal ederken intikal sırasında TSK unsurlarına karşı eylem yapmaya çalışan YPG teröristlerine karşı operasyon yapıldı ve 64 PKK-YPG militanı öldürüldüğü haberiydi.  Bu 64 YPG'linin dokuzunun  boynunda Davut sempolü yani İsrail'İn Yahudiliğin sembolü 6 köşeli Davut Yıldızı simgesinin çıktığıydı. Bende Twitter'dan bunu paylaştım önemli bir haber çünkü bunun üzerine PKK-HDP-YPG militanları bombardımana tuttular Twitter'dan ağza alınmayacak küfürler hakaretlerle tepki göstermeye çalıştılar. Bu çok ilginç değil onlara yakışan birşey onlardan beklenen birşey ben cevapta vermedim zaten onlara. Ben takip etmiyorum ama takip eden bir arkadaşım hatırlattı. 

SOSYAL MEDYADAN DUYURUYOR

Gazeteciler Yazarlar Vakfı'nın Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İhsan Yılmaz, bir taraftan PKK'lılar saldırırken benimle bağlantılı olarak bir mesaj atmış ve Türkçe değil İngilizce mesaj atıyor belli yerlere ispiyonluyor. Benim için Anti semitizim yapıyor yazıyor. Bizim askerimize operasyon yaparken öldürülen bogazından siyonismin yıldızı çıkan İsrail ajanlarını deşifre ederken buna gösterdiğim tepkiyi anti semitizm olarak ingilizce şekilde batıya ve İsrail'e duyuruyor. Kim yapıyor bunu Gazeteciler Yazarlar Vakfı'nın Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İhsan Yılmaz. Dolayısıyla nasıl bir ilişki içerisinde hem PKK ile YPG-PYD ile hem de İsrail ve batıyla nasıl bir ilişki içerisinde olduklarını MİT örneğinde de olduğu gibi bunu da belirtmiş olalım. Aynı kişi geçen sene Türkiye'de insanlar zorla imam hatibe gönderiliyor Kuran kurslarına gönderiliyor diye Amerika'da yaptığı bir konuşmada Türkiye'yi Amerikalılara şikayet ediyordu. Türkiye dindarlaştırılıyor diye. Aynısını Putin söyledi.  

RUSYA ORTADOĞU'DA KİME DAYANIYOR?

Rusya Ortadoğu'da kime dayanıyor diye baktığımızda Mısır'da darbeci demokrasiye karşı darbeyle işbaşına gelmiş Abdulfettah Sisi ile hareket ediyıor. Ortadoğu'da Ortadoğu'nun en lanetli ülkesi İsraille işbirliği halinde Suriye'ye geldiğimizde müslümanları öldüren eli kanlı bir despot ile işbirliği halinde öbür taraftan İran rejimiyle işbirliği halinde. Peki İran rejimi 1.7 milyarlık islam dünyasında neye tekabül ediyor. Etkilediği başka yerlerdeki Şii unsurları da dahil edersek 200 milyon civarında bir Şii nufüsa tekabül ediyor. Halbuki İslam nufüsü 1.7 milyarın üzerinde geride 1.5 milyar müslüman nufüs var.

ORTA ASYA ÜLKELERİ TÜRKİYE'Yİ DESTEKLEYECEKLER

Yani Abdulfettah Sisi'yi yanına alarak Mısır halkına ne kadar karşı duracaksın. Tartus üssünden dolayı bölünmek üzere olan Esad'ı ne kadar sırtında taşıyabileceksin. Herkesin lanetlediği batılıların bile ilişkilerini yavaş yavaş azalttığı İsrail yönetiminin arkasında durarak sen ne kadar durabileceksin. İran rejimiyle birlikte neyin çıkarını güdüyorsun? Senin için Tartus'daki kıytırık bir üs mü daha önemli 78 milyonuyla Türkiye Cumhuriyeti mi? Ki Türkiye Cumhuriyeti sadece kendi nufüsüyla sınırlı değil Rusya'daki 38 milyon İslam işbirliği teşkilatı verilerine göre 38 milyon müslüman nufüs var Rusya Federasyonu içerisinde Türkiye'ye bunlar sempati ile bakıyorlar. Senin işgal ettiğin Tataristan Kırım içerisinde  büyük miktarda bir tatar Türkm müslüman nufüsü var bunlarla ilişkilerini nasıl düzelteceksin. Orta Asya'daki ülkeler sen Türkiye ile karlı karşıya geldiğinde Rusya'dan taraf olacağını mı düşünüyorsun. Veya İranla birlikte hareket ediyorsun. İran içerisindeki diğer unsurlar dahil olmak üzere bir sürü dini ve etnik unsur var bunlar seni mi destekleyecekler Türkiye'yi mi destekleyecekler. 

RUSYA BÖLGEYİ TEST EDİYOR

O nedenle bu Rusya açısından katiyen sürdürülemez bir siyaset. Ben Rusya'nın sadece Suriye'de yaptıklarıyla bölgeyi tarttığını ve test ettiğini acaba bu doğu-batı savaşında müslim-gayri müslim savaşında Rusya'nın tarafı müslümanlardan taraf mı olsun batıdan taraf mı olsun diye bir test yaptığını düşünüyorum ve hala bu uzlaşmaz politikasından uçak düşürme sonrası politikasından vazgeçebileceğini belki bir kaç haftada sürdürebilir bunu. Daha sonrasında yumuşayacağını ve unutturmaya çalışacağını düşünüyorum. Çünkü bu politika en başta Rusya'nın işine gelmeyecek ve Rusya'nın bekasını tehdit edecek bir durumla karşı karşıya getirebilir, Putin bunu bir şekilde anlayacaktır. 

PUTİN'İN KARİZMASI ÇİZİLDİ

Bir bakıma uçak düşürme meselesiyle karizma çizildi ve o çiziği tamir etmeye çalışıyor Putin içerde çok kötü bir duruma düştü Eşşekten düşmüşe döndü tabiri caizze. NATO'nun efelenmesi donanma göndermesi bunlar lafı güzaftır. Nato'nun hiçbir şekilde Türkiye'nin yanında yer almayacağını düşünüyorum. Nato'nun hatta Birleşmiş Milletler teşkilatının bunlar sömürgeci kurumların uluslararasın koruyucusu kurumlar olarak hatta hatta bunlar bırakın Türkiye'yi korumayı Türkiye'nin karşısındaki Rusya'nın yanında bile yer alabilirler bizim ona göre hazrılığımızı yapmamız gerekiyor.  

BU HALKLAR KENDİ SINIRINI ÇİZECEK

1914'te başlayan birinci dünya savaşının 100. yılını geride bıraktık 101. yılındayız. Birinci dünya savaşı nasıl ki 2015'te devam ediyorsa 2014'te var olan yeni bir dünya svaşı bu sene de devam ediyor. muhtemelen nasıl birinci dünya savaşı dört sene sürdüyse bu savaşta birkaç sene devam edeceğe benziyor. Birinci dünya davaşında nasılki Osmanllı devleti dağıtılarak yeniden şekillendirildiyse şimdi yeni küresel savaşta buna üçüncü dünya savaşı mı derseniz, dördüncü dünya savaşı mı nasıl isimlendirirseniz isimlenidrin küresel savaş bu bu savaşta bu coğrafyanın halkları yüz fetret devrinden sonra sonra kendi haklarını yeniden alacaklar buna hiç kimsenin mani olması mümkün değil. O nedenle bölgedeki suni devletler ister istemez ortadan kalkacak coğrafya ve halk yeni bir sınır çizecek kendine ve bu sınırların nasıl çizileceğini de göreceğiz. 

1 YILDA IŞİD 100 BİN ARTTI

Bunu Bağdat yönetimi de gördüğü için Amerika'ya Rusya'ya tepki göstermeyen Bağdat hükümetinin Tükriye'ye tepki gösterdiğini görüyoruz. Bencede çok cılız büyütülecek birşey değil belki ama sıcak bir konu olduğu için konuşuyoruz. Seksen ülke koalisyon kurmuş IŞİD bahanesiyele ve kimsenin IŞİD'e birşey yaptığı yok yapabildiği yok yapmak istiyorlar ama beceremiyorlar.Gecen sene IŞİD'in 30 bin silahlı militanı varken bugün 135 binin civarında silahlı militinı olan bir örgütten söz ediyoruz. Bir sene daha IŞİD'i bombalamaya devam ettikleri takdir de muhtemelen IŞİD'in militan sayısı 500 bine çıkacaktır. O nedenle batının sürdürmeye çalıştığı bu savaş biçimiyle bu örgütle başa çıkmak veya dize getirmek mümkün değil görünüyor. 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler