YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya Başbakanı Putin Ankara'da
Rusya Başbakanı Putin'in uçağı Ankara'ya indi...
Rusya Başbakanı Putin Ankara'da
06 Ağustos 2009 / 11:01 Güncelleme: 06 Ağustos 2009 / 00:00

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, günübirlik çalışma ziyareti için Ankara'ya geldi.


Putin, Esenboğa Havalimanında Ankara Vali Yardımcısı Fevzi Güneş, Rusya Başbakan Yardımcı Igor Seçin ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından karşılandı.


Temasları çerçevesinde bugün ilk önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanlık Resmi Konutu'nda baş başa görüşecek olan Putin, daha sonra Erdoğan tarafından onuruna verilecek öğle yemeğine katılacak.


İki Başbakan, Başbakanlık Yeni Bina'da protokol imza töreninin ardından basın toplantısı düzenleyecekler. İmza törenine İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin de katılması bekleniyor.


Putin ve beraberindeki heyet bugün ayrıca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Çankaya Köşkü'nde kabul edilecek.


Türkiye'yi 2004 yılında, 500 yıllık diplomatik ilişki tarihinde resmen ziyaret eden ilk Rus lideri olan Putin, son 5 yıl içinde Başbakan Erdoğan ile yapacağı 9'uncu görüşmede, ikili işbirliği, bölgesel ve uluslararası konuları ayrıntılarıyla ele alacak.


Putin'in Ankara temaslarındaki en önemli gündem maddesini enerji konularının oluşturması öngörülüyor. Görüşmelerde Mavi Akım-2 doğal gaz boru hattının İsrail'e uzatılması, Samsun-Ceyhan petrol boru hattı, Güney Akım doğal gaz boru hattı, nükleer enerji santrali ve Tuz Gölü altında doğal gaz deposu inşasının Rus şirketi tarafından yapılması, Türk tırlarına yönelik Rus gümrüklerinde uygulanan sıkı denetim gibi konuların konuşulması bekleniyor.


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin de dün yaptığı açıklamada, Putin'in ziyareti sırasında başta ekonomi ve enerji konuları olmak üzere "çok boyutlu güçlendirilmiş ortaklık şemsiyesi altına giren konuların" ele alınacağını, nükleer enerji alanında bazı anlaşmaların imzalanmasının öngörüldüğünü bildirmişti.


Ziyaret çerçevesinde nükleer enerji dahil çeşitli alanlarda bazı belgelerin de imzalanması öngörülüyor.


Özügergin, ziyaret çerçevesinde imzalanması söz konusu olan bazı belgeleri "Nükleer Enerjinin Barışçıl Amaçlarla Kullanılmasına İlişkin İşbirliği Anlaşması", "Nükleer Kazaların Erken Bildirimi ve Nükleer Tesisler Hakkında Bilgi Değişimi Anlaşması" olarak saymış, bunlara ek olarak "Kültürel Değişim Programı" metni üzerinde çalışıldığını belirtmişti.


Ziyaret çerçevesinde ayrıca kurumsal düzeyde de bazı belgeler bulunduğunu söyleyen Özügergin, imzalanacak toplam metin sayısının bir düzineye ulaşabileceğini kaydetmişti.


Enerji işbirliği kapsamında birçok önemli konunun ele alınacağı ziyarette, Güney Akım Projesi kapsamında Türkiye'nin münhasır alanında sismik araştırma yapılması için bir protokolün de imzalanması bekleniyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler