YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rüşvet tarifesi tonaja göre değişiyormuş
Rüşvet tarifesi tonaja göre değişiyormuş
Rüşvet tarifesi tonaja göre değişiyormuş
04 Ocak 2009 / 09:59 Güncelleme: 04 Ocak 2009 / 00:00

Ağrı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi'nin akaryakıt kaçakçılığı yapan şebekeye düzenlediği operasyonda Jandarma'da görevli bazı askerlerin tonaja göre rüşvet aldığı ortaya çıktı. İki astsubay ile bir uzman çavuş, rüşvet aldıkları gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine konuldu.


KOM Şubesi, 6 ay yürüttüğü soruşturmada sınır ticareti kapsamında Gürcistan ve İran'dan yurda giren akaryakıt ile Van'dan yasadışı yollarla sokulan kaçak akaryakıtı batı illerine satan şebekeyi yakın takibe aldı. Soruşturmada şebekenin tüm hareketleri adım adım izlendi, telefonları dinlendi.


Ağrı İl Jandarma Komutanlığı ile Patnos İlçe Jandarma Komutanlığı'nda görev yapan 5 astsubay ile bir uzman çavuşun da şebeke üyeleriyle ilişkileri saptandı. Jandarma personelinin, rüşvet karşılığı kaçak akaryakıt sevkıyatı yapan tankerleri görmezden geldiği ve geçişlerinde kolaylık sağladıkları tespit edildi. Polisin takibinde, rüşvete aracılık yapan bir şebeke üyesinin kaçak akaryakıt taşıyan tankerlerin geçiş yapacağı güzergahı, plaka ve saatleri rütbeli personele bildirdiği, askerlerin de o saatlerde yol kontrolü yaptırmadığı kayda alındı.


Akaryakıt kaçakçılarına dönük 6 aylık soruşturma sürecinde KOM ekipleri, şebekeye ait kaçak akaryakıt taşıyan 15 tankeri de suçüstü yakaladı. Akaryakıt şebekesinin aynı zamanda sınır ticareti kapsamında Gürcistan ve İran'dan Ağrı'ya giren ve il dışına çıkartılması yasak olan akaryakıtı depoladıkları, Van'dan yurda sokulan kaçak akaryakıtı da Ağrı üzerinden yurtiçinde pazarladıkları tespit edildi. Savcılığın talimatı ile düzenlenen operasyonda kaçak akaryakıt taşıyan tankerlerin sorumlu oldukları güzergahlardan geçmelerinde kolaylık sağlayan 5 astsubay ile 1 uzman çavuşun da aralarında bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 6 Jandarma'nın şebekeden menfaat temin ettiği, rüşvet aldığı anlaşıldı. Rüşvetin tanker başına ya da taşınan akaryakıtın tonajına göre belirlendiği ortaya çıkarıldı. Astsubay ve uzman çavuşun tanker başına 500 YTL ile 2 bin YTL arasında rüşvet aldığı öne sürülüyor.


Gözaltına alınan zanlılar, örgütlü olarak akaryakıt kaçakçılığı yapmak, haksız kazanç sağlamak, rüşvet alıp vermek ve görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla mahkemeye çıktı. 2 astsubay ve bir uzman çavuş ile şebekenin lideri tutuklanarak cezaevine konuldu. 3 astsubay ve 12 sivil ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.


ZAMAN


 


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler