YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rüşvet depremi derinleşiyor
Rüşvet depremi derinleşiyor
24 Ekim 2010 08:43
Dünya Ticaret Merkezi ile CNR arasındaki davayla ilgili 1 milyon 200 bin liralık rüşvet alındığı iddiaları üzerine başlatılan soruşturma derinleşiyor. Sadece rüşvetin değil, 20 farklı suçun da çok yönlü araştırılacağı, yeni gözaltıların olacağı öğrenildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütelen yargıda rüşvet operasyonunda gözaltına alınanların sorgusu sürerken, soruşturmanın derinleştirileceği belirtildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin ifadeleri doğrultusunda yeni bir operasyonun düğmesine basılabileceği ifade edilirken, soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcıları Hüseyin Kocabey ve Mehmet Tamöz'ün soruşturmayı daha da derinleştireceği öğrenildi. Operasyonun sadece rüşvet ile sınırlı olmadığı, 20'den fazla suçla ilgili de çok yönlü soruşturma yürütüldüğü belirtildi.

REINA'NIN SAHİBİ ARANIYOR

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi ile CNR Fuarcılık arasında yaşanan ve yargıya taşınan "Fuar alanı tahliyesi" ile ilgili başlatılan soruşturmada dün 5 ilde gözaltına alınanlar Ankara'ya getirildi. Önceki gün sağlık muayenesinden geçirilen şüpheliler, savcılar tarafından sorgulanmaya başladı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından sorgulanan şüpheliler dün de gün boyu ifade verdi. Aralarında Reina'nın sahibi Mehmet Koçarslan'ın da bulunduğu 12 kişinin yakalanması için ise çalışmalar sürdürülüyor. Sözkonusu soruşturmada adı geçen bir yüksek yargı mensubunun davaları etkilemek amacıyla tetkik hakimlere Yargıtay üyeliği vaadinde bulunduğu ileri sürülüyor. Ayrıca, mahkeme kararı ile teknik takibe alınan şüphelilerin suç unsuru tespit edilen konuşmalarının ve rüşvet görüntülerinin de kayda alındığı ifade ediliyor.

EK GÖZALTI SÜRESİ TALEBİ

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile Ankara Emniyeti'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından ortaklaşa yürütülen operasyonda gözaltına alınan 26 kişi için ek gözaltı süresi talep edildi.

 

Yalçıntaş Türkiye'de

ABD'de bulunan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, dün Türkiye'ye döndü. İstanbul Dünya Ticaret Merkezi ile CNR Fuarcılık arasındaki davayla ilgili 1 milyon 200 bin liralık rüşvet alındığı iddiaları üzerine başlatılan operasyon kapsamında ifadesine başvurulması beklenen Yalçıntaş, dün Münih üzerinden Ankara'ya geldi. Almanya üzerinden Ankara Esenboğa Havalimanı'na gelen Yalçıntaş, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Yalçıntaş'ın operasyon kapsamında soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Kocabey ve Mehmet Tamöz tarafından ifadesinin alınacağı bildirildi.

 

20 farklı suç araştırılıyor

Adalet Bakanlığı'na gelen bir ihbar ile başlatılan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen "yargıda rüşvet" soruşturmasında 6 ay boyunca teknik takip yapıldı. Savcıların talebi ve Sincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla yapılan teknik dinleme ve izlemede sadece rüşvet iddiasının değil, 20'den fazla suç iddiasının da soruşturulduğu belirtildi. Savcılar Hüseyin Kocabey ve Mehmet Tamöz, şüphelilerin sorgudaki ifadeleri ve teknik takip verileri doğrultusunda soruşturmayı derinleştirecekleri kaydedildi. Soruşturma çerçevesinde yeni gözaltılara olabileceği, halen görev yapan yargı mensuplarının da bu bağlamda ifadelerine başvurulabileceği dile getirildi. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler