YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusların alternatifi Avrupalı turistler
Rusların alternatifi Avrupalı turistler
07 Aralık 2015 14:14
Türkiye, turizmde en büyük pazarlarından olan Rusya ile yaşadığı uçak krizinin ardından 2016 sezonunda olası düşüşe karşı Avrupa'ya açılmaya hazırlanıyor.

Turizm sektörü, Rusya'da bazı tur operatörlerinin Türkiye'ye yönelik rezervasyonlarını durdurmasından olumsuz etkilenmemek için alternatif pazar çalışmalarına başladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal başkanlığında hafta sonu Antalya'da gerçekleşen toplantıda, iki ülke arasında yaşanan krizin Türk turizmine yönelik etkileri ve sektörde alınacak önlemler ele alındı.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya ile meydana gelen krizin turizmi çok olumsuz etkilediğini belirtti.

Yaşanan krize rağmen Türk turizm sektörü olarak bunun alternatiflerini yaratmak zorunda olduklarını vurgulayan Ayık, bu kapsamda bugüne kadar olgunlaştırdıkları pazarların devamlılığını sağlayarak bu potansiyeli zorlayacaklarını bildirdi.

Ayık, sektör olarak yeni pazar üzerinde çalıştıklarına işaret ederek, "Başta Almanya olmak üzere Orta Avrupa, Hollanda, Belçika, İngiltere, Fransa, İskandinav ve eski demir perde ülkelerini geliştirmemiz gerekiyor. Bu şekilde hem bir yandan bizim bugüne kadar olgunlaştırdığımız pazarları canlandıracağız bir yandan da gelişmesi muhtemelen pazarları da geliştireceğiz. Bunun yanında yeni pazarları zorlayacağız" diye konuştu.

Bakan Ünal ile yaptıkları toplantıda acil olarak alınması gereken tedbirleri konuştuklarına değinen Ayık, toplantıda ele alınan konuların bugün Bakanlar Kurulunda konuşulacağını ifade etti.

Ayık, Bakan Ünal öncülüğünde ileri tarihlerde bazı Avrupa ülkeleriyle görüşmeler yapılacağını söyledi.

Bu yıl sezonda yaşanan kaybın 5 milyar doların üzerinde olduğuna işaret eden Ayık, "Bu gerginilik devam eder ve bir takım hamleler karşılık bulmazsa bu kayıp sürer" dedi.

"İKİ ÜLKE İNSANLARININ SEYEHAT ÖZGÜRLÜKLERİ BİR TAKIM YAPTIRIMLARLA KISITLANMAMALI"

Rus turistlere çağrıda bulunan Ayık, iki toplum arasında anlık olaylara feda edilmeyecek kadar geçmişe dayanan derin bağlar bulunduğunu anlattı.

Ayık, Annesi veya babası Türk veya Rus olan çocukların bulunduğuna dikkati çekerek, "Bunları bir anda heba etmemek lazım. Bu iki toplum iç içe geçmiş. Her ne koşul altında olursa olsun bu ilişkiler yarın da gelecekte de devam edecek. Savaş değil, barış ve huzur istiyoruz. İki ülke insanlarının seyahat özgürlükleri bir takım yaptırımlarla kısıtlanmamalı" ifadesini kullandı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy ise Rus hükümetinin Türkiye'ye yönelik yaptırım kararları içerisinde turizm sektörünü yakından ilgilendiren konuların bulunduğu söyledi.

Bu noktada, Türkiye'ye yönelik tur paketlerinin satışlarını durdurma kararı ve vize muafiyetinin 1 Ocak itibariyle askıya alındığının açıklandığını anımsatan Ulusoy, Rusya tarafından son imzalanan kararnamede ise charter uçuşlarının yasak kapsamına alındığını vurguladı.

Ulusoy, bu uygulamaların doğal olarak turizm sektörüne ciddi manada olumsuz etkilerinin olacağına işaret etti.

Ulusoy, Amerika ve Avrupa Birliğinin Rusya'ya uyguladığı yaptırımlar, rublenin dolar ve avro karşısında değer kaybetmesi neticesinde 2015'in ocak-ekim döneminde Türkiye'ye gelen Rus turist sayısının yüzde 19.02 oranında düşerek 3 milyon 537 bin 428 seviyelerine gerilediğine dikkat çekti.

Rusya'nın genel olarak erken rezervasyon yerine son dakika rezervasyonun yaşandığı pazar olduğunu dile getiren Ulusoy, şöyle devam etti:

"Yaz sezonu satışları da genellikle şubat-mart ayları ile başlayan süreçte belirginleşmeye başlıyor. Dolayısıyla sorunların en azından o döneme kadar aşılmasını umuyoruz. Krizin devam etmesi durumda ise 2016 yılında ülkemize gelecek olan Rus turist sayısındaki düşüşün devam edeceği kanaatindeyiz. Temennimiz iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden eski günlerde olduğu gibi iyi bir seviyeye gelmesi yönündedir."

AVRUPA PAZARINA DESTEK GÜNDEMDE

Ulusoy, Kültür ve Turizm Bakanlığının yaşananları aktif bir şekilde takip ederek, gerekli önlem paketlerini oluşturduğunu belirterek, "Bakanlığımızın sorunları önceden görerek önlem alma yaklaşımını Rusya'daki ekonomik kriz nedeniyle yaşanan düşüşün önlenmesi noktasında uygulanan 'charter uçak destek' paketinde görmüştük. Bakanlığımızın çalışmaları neticesinde Rusya'dan çok daha yüksek seviyelerde beklenen kayıp 10 aylık dönem sonunda yüzde 20'lerin altına çekilebildi" ifadesini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'ın Rusya ile yaşanan krizin hemen ardından, turizm sektörünün tüm bileşenleri ile temas kurarak sektörün bu durumdan en az şekilde etkilenmesi için alınabilecek önlemleri değerlendirdiğini vurgulayan Ulusoy, şunları kaydetti:

"TÜRSAB olarak gerekli desteği kendilerine veriyoruz. 'tarifesiz turistik uçak' seferleriyle turist getiren (A) grubu seyahat acentesi işletme belgeli seyahat acentelerine yönelik desteğin 2016 yılında bazı Avrupa ülkelerini de içine alacak şekilde genişletilmesi gündemde. Bakanımız, bu konuda çalışmalar yapıldığını ifade ettiler. 2016 yılında yaşanması beklenen düşüşü Avrupa kaynaklı turistlerle telafi etme noktasında çalışmalar devam ediyor."

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler