YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ruslar Suriye'den neden çekiliyor?
Rusların Suriye'den çekilme kararı büyük yankı uyandırdı. Peki Rusya bu kararı neden aldı? İşte Rusların Suriye'den çekilme sebebi...
Ruslar Suriye'den neden çekiliyor?
15 Mart 2016 / 13:05 Güncelleme: 15 Mart 2016 / 13:13

Rusya Suriye'den çekilme kararı aldı. Kararın kamuoyuna duyurulmasından sonra birçok iddia ortaya atıldı, yorum yapıldı.

Peki neydi Rusları Suriye'den çekilmeye mecbur bırakan durum?

Uzmanlar Rusya'nın Suriye'den çekilme kararını şöyle değerlendirdi:

Bugünden itibaren, Rusya'nın Suriye'den çekilme kararı  ile ilgili birçok görüş belirtilecek ve Rusya'nın Suriye'den çekilmesinin taktik bir hadise olduğu yada aslında Suriye'de hedeflerine/sonuca ulaştığı bu yüzden çekildiği gibi bir çok görüş işlenecektir..

Bilindiği üzere, Kremlin’den yapılan açıklamada Rusya’nın Suriye’den “ÇEKİLECEĞİ” açıklanmıştır. Dolayısıyla bu çekilme, işgal bölgesinden bir asker azaltımı değildir. İşgale teşebbüs edilen ülkeden çıkma kararıdır..

Tıpkı SSCB’nin Afganistan’dan, ABD’nin Afganistan ve Irak’tan çekilmesi gibi.. 

Dünyadaki çekilme kararları hep taktik değil, politika değişikliği olarak gerçekleşmiştir… Hiçbir ülke "ben çekiliyorum" diyerek taktik uygulayamaz. Çekilme kararının taktiği olamaz! Nitekim, ABD çekildiği Irak’a bir daha dönememiş, hatta kuruluşuna ön ayak olduğu Kürt Federal bölgesinde bile nüfuzunu kaybetmiştir!

Nitekim, bir-iki hafta içinde Rusya’nın hedeflerine ulaştığı için çekildiği iddiaları bir yana, Suriye'den hiçbir kâr veya çıkar hesabı yapamadan çekilmek zorunda kaldığını herkes çıplak gözle görecektir.

 // Recep Altıner-Almanya
Kaçıyor korkudan,çekilme değil bu!Türkiye ve İslam Ordu'suyla başa çıkamayacağını anladı kalleş Putin.....
16 Mart 2016 06:22
 // selçuk
Bunun altından da bir pis koku çıkar...
15 Mart 2016 19:44
 // mustafa
askerini çekerken, silahları satar esede...
15 Mart 2016 17:59
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler