YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rus yazardan çarpıcı hükümet-cemaat iddiası
Rus medyasında hükümet-cemaat arasındaki kavgayla ilgili çok çarpıcı bir iddia gündeme geldi.
Rus yazardan çarpıcı hükümet-cemaat iddiası
14 Mart 2014 / 20:52 Güncelleme: 14 Mart 2014 / 20:57

Haber 7'de yer alan habere göre; Ödüllü yazar Mahdi Darius Nazemroaya, Russia Today'da yazdığı makalesinde paralel yapının çözüm sürecine Türkiye'yi bölmek için karşı çıktığını iddia etti.

17 Aralık operasyonunun asıl hedefinin Türkiye ve İran olduğunu söyleyen Nazemroaya, "Amerika ve İsrail, Halkbank olayında Türkiye ve İran'ı zor durumda bırakmak istedi" dedi.

17 Aralık'ın asılsız iddialardan ibaret olduğunu savunan Nazemroaya, "Cemaatin patlattığı yolsuzluk soruşturmasının hukuki bir dayanağı yok. Soruşturmalar Gülen'in Başbakan ve destekçileriyle olan hesaplaşmasından ibaret" dedi.

Operasyonun Halkbank ile sınırlı olmadığını belirten Global Research yazarı, Amerika ve İsrail'in çözüm sürecine de karşı olduklarını çünkü Türkiye'nin bölünmesini istediklerini belirtti. Nazemroaya, operasyonda Gülen cemaatinin Amerika ve İsrail tarafından kullanıldığını da söyleyerek, "Washington ve Tel Aviv'le olan doğal bağlarını bir kenara bırakırsak Gülenciler, Kürt meselesinde isteklerini yerine getirebilmek için çalıştı. Amerika ve İsrail'de aynı insanların Suriye, Irak, Lübnan ve İran'ın hatta Türkiye'nin bölünmesinden bahsetmesi tesadüf değildir" dedi.

Nazemroaya, cemaatin çözüm sürecine karşı olmasının sebebiyle ilgili olarak da "Gülenciler Türk-Kürt ilişkilerinde hep askeri opsiyonu arzuladı, Türkiye ve sınır ülkelerine olumsuz etkileri olacağını bilerek.Türkiye'yi istikrarsızlaştırıp, Türk ve Kürt vatandaşları kutuplaştıracak ve etnik ayrışmaları tetiklecek olan opsiyonu tercih ettiler. Türkiye'yi bölünmeye kadar götürebilecek bu seneryo Amerika ve İsrail'in çıkarlarına yönektir" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler