YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rus erkekleri giremez!
Ukraynalı yetkililer, yaşları 16’dan 60’a kadar olan erkek Rus vatandaşlarının aileleri olmadan ülkeye girişlerinin, yalnızca yakın akrabaları veya davetiyeleri olması durumunda kabul edileceği şeklinde kısıtlanacağını belirtti.
Rus erkekleri giremez!
17 Nisan 2014 / 20:49 Güncelleme: 17 Nisan 2014 / 20:54

Kısıtlamaların bir kısmı Rusya’dan gelen ziyaretçilere uygulanırken, daha katı olan diğer bir kısmı ise geçtiğimiz ay Ukrayna’dan ayrılan Kırım’dan gelenlere uygulanacak. Rusya’dan gelen erkek yetişkin bireyler akrabalarının Ukrayna’da yaşadığını veya kısa süre önce burada öldüklerini gösteren belgeleri sunması gerekecek. Bunun yerini, bir bireyden veya kurumdan noter onaylı davetiye veya Ukrayna sınır hizmetleri tarafından hazırlanmış özel izin alabilecek. Anakaradan kadın ve çocuklarla gelenler ise kısıtlamalardan etkilenmeyecek.

Kırım Yarımadası’ndan gelen erkekler ise yakın akrabalarının cenazesine geldiklerini kanıtlamaları veya kalacakları süreyi gösteren bilet ve otel makbuzlarını göstermeleri gerekecek. 20 ile 35 yaşlarındaki kadınları ise açıkça belirtilmemiş “filtreleme ve doğrulama denetimine” maruz kalacak.

Ukrayna sınırı yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, “Kısıtlamalar, ülkedeki siyasi durumu etkileyebilecek fiziksel olarak formda olan erkekleri ilgilendiriyor” denildi. Bu kontrollerin bütün sınır noktalarında yapılacağı ifade edildi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler