YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rumlar'dan Türkiye'ye küstah teklif!
Rumlar'dan Türkiye'ye küstah teklif!
03 Kasım 2013 12:00
Kıbrıs sorununu çözmek için Rum yönetiminden Ankara'ya sürpriz ziyaret.

İlk kez resmi bir Kıbrıslı Rum temsilci Ankara'yı ziyaret edecek ve sürpriz bir teklifle gelecek:

-Maraş'ı verin, limanlarınızı açın;
-Kıbrıslı Türkler'in Mağusa Limanı'ndan ticaretine izin verelim,
-AB vetosunu da kaldıralım

Türkiye ve Yunanistan arasında alınan kararlar çerçevesinde KKTC'den özel bir temsilcinin Atina'da, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nden GKRY) bir temsilcinin de Ankara'yı ziyaret ederek Kıbrıs sorunu konusunda temaslarda bulunması kararlaştırılmıştı. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Kıbrıs sorunu müzakereleri için görevlendirdiği Andreas Mavroyannis, Rum yönetiminden Ankara'ya yapılacak ilk ziyarette getirecekleri öneriyi açıkladı.

İşte Rum teklifi

Yakın bir zamanda Türkiye'ye geleceğini söyleyen Mavronannis'in teklifi özetle şöyle:

- Kıbrıs Barış Harekatı'ndan sonra yerleşime kapatılarak hayalet kente dönüşen Maraş'ı BM yönetimine devredin. Biz de KKTC'nin Gazimağusa Limanı üzerinden AB ile ticarete başlamasına onay verelim.

- Türkiye ek protokolü onaylayarak Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanısın; liman ve havaalanlarını bize açsın. Biz de AB'de blokaj uyguladığımız müzakere başlıklarından vetomuzu kaldıralım.

Ercan'a da onay

Mavroyannis, Kıbrıs müzakereleri sürecinde ilk olarak, Maraş'ın Türk tarafının kontrolünden çıkarılması ve Türkiye'nin GKRY'ye limanlarını açmasını istediklerini anlattı, Maraş'la ilgili adımın "çok güçlü bir mesaj" olacağını ifade etti. Mavroyannis, Ankara'da yapacağı görüşmelerde masaya koyacakları öneri için şunları söyledi: Önerimiz, Türkiye'nin AB ile müzakerelerinde dondurulmuş 8 başlığın açılması karşılığında Ankara Ek Protokolü'nün uygulanmasını, kapalı Maraş'ın BM'ye devredilmesini ve (KKTC tarafındaki) Mağusa Limanı'nın ürünlerin AB'de serbest dolaşımını içeriyor. KKTC basınına göre Rumlar Ercan Havalimanı'nın da resmen tanınmasını kabul etmeye yakın ancak bunu resmi olarak dillendirmemeyi tercih ediyorlar.

Ankara Ek Protokolü ne içeriyor?

Türkiye, 1963 tarihli Ankara Anlaşması'nı,
1 Mayıs 2004 tarihinde AB üyesi olan 10 ülkeyi kapsayacak şekilde genişleten "Ek Protokol"ü 30 Temmuz 2005'te imzaladı. Türkiye ile AB Dönem Başkanı İngiltere arasında mektup teatisiyle yürütülen imza süreci, Protokol'de "Kıbrıs Cumhuriyeti" adıyla ifade edilen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni tanıdığı anlamına gelmeyeceğine yönelik deklarasyonla birlikte gönderilmesiyle tamamlandı.

13 Rum'a tazminat

Barış Harekatı'ndan önce Maraş'ta yaşayan Rumlar, geçtiğimiz yıllarda 'mülklerini kullanamadıkları' için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu. AİHM en son 10 Ocak'ta Türkiye'nin 13 Kıbrıslı Rum'a yaklaşık 20 milyon 830 bin euro ödemesini kararlaştırmıştı. Kıbrıslı Rum Lordos ve 12 arkadaşının 1990'da açtığı davada mahkeme "Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin mal ve mülkiyetin korunması ile aile ve özel yaşam hakkıyla ilgili maddeleri ihlal ettiğine" hükmetti.

'Kısır döngü bitmeli'

Mavroyannis, GKRY'den yapılacak bu ilk ziyaretin yeni ziyaretlerin önünü de açmasını umduklarını belirterek, "Sorunları aşmak istiyoruz. Bu kısır döngüyü olumlu bir duruma çevirmeye kararlıyız. Kıbrıs sorununun çözümü, bizi birleştiren etkenlerin bizi ayıran etkenlerden daha fazla olduğunu ispat edecektir" dedi.

 

VATAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler