YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rumelihisarı Fetih ruhuna kavuşuyor
Osmanlı'nın İstanbul'da yaptırdığı ilk ibadethanelerden Boğazkesen Fetih Mescidi, 29 Mayıs'a yetiştirilecek.
Rumelihisarı Fetih ruhuna kavuşuyor
08 Mayıs 2015 / 13:50 Güncelleme: 08 Mayıs 2015 / 13:59

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden yapımına karşı çıkan sanatçılara, “Kimin bağından kimi kovuyorsunuz?” diye tepki gösterdiği Boğazkesen Fetih Mescidi, açılış için gün sayıyor. Yüzde 80'i tamamlanan mescit, İstanbul'un fethedildiği 29 Mayıs tarihinde ibadete açılacak.

er1.jpg

Türkiye Gazetesi'nden Fatik Selek'in haberi;

Gidip yerinde gördüğümüz mescidin hazin bir hikâyesi var. Meğer 2008'e kadar konserlerin verildiği kuzey tribünlerinin altı, bir mezarlıkmış. Yani konserler iptal edilene kadar millet, ecdadın kemikleri üzerinde eğleniyormuş.

Tarihi Rumelihisarı'nın içinde 1953'e kadar yerleşim varmış. Hisarın ve mescidin öyküsünü Sema Kancan Göncüoğlu'ndan dinledik:

“Osmanlı İstanbul'unun ilk eserleri olan Anadoluhisarı ve Rumelihisarı içerisindeki mescitler ilk fetih mescitleridir. Boğazkesen veya Fatih/Fetih Mescidi olarak bilinen Rumelihisarı içerisindeki mescit, bir sarnıç üzerine inşa edilmiş. Alttaki doğal su kaynağı, nem ve yükselti sağlamış. Ancak 18. yüzyıl sonunda meydana gelen depremde mescit sarnıç içine çökmüş.

er2.jpg

Fatih dönemine uzanan mescidin minaresi günümüze kadar mevcudiyetini korudu. Bugünkü Rumelihisarı içerisinde 1953 senesine kadar Kaleiçi Mahallesi olarak bir yerleşim yeri vardı. Burada geleneksel mimariyi yansıtan ahşap evler yer almaktaydı. 1953-1957 arasında yapılan Rumelihisarı restorasyonunda mahalle istimlak edilerek yıktırıldı. Mescit alanı da bir platform haline getirildi. Mescidin haziresinin (mezarının) olduğu yere de tribün amaçlı basamaklar yapıldı.” 

 

Normalleşmeye devam
 // Boğaçhan
Darısı Ayasofya'nın başına inşallah!...
08 Mayıs 2015 Cuma 14:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler