YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
RTÜK'ten bağış yalanlaması
RTÜK'ten bağış yalanlaması
15 Eylül 2011 18:12
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bağış yaptığı haberine ilişkin açıklama yaptı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK), ''2010 yılı gelir fazlasının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonuna bağışlandığına'' ilişkin haberin gerçeği yansıtmadığı bildirildi. 

Üst Kurul'un, bugün bir haber ajansı tarafından servise sunulan haber üzerine yaptığı açıklamada, 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 78. Maddesi uyarınca, RTÜK'ün üçer aylık dönemler itibarıyla oluşan gelir fazlalarının, her üç ayda bir izleyen ayın on beşine kadar genel bütçeye aktarıldığı belirtildi.

Söz konusu kanun hükmü kapsamında, 2010 yılında da gelir fazlalarının Maliye Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına aktarılması için ilgili banka şubesine Üst Kurulca yazılı talimat verildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Yazılı talimatta her ne kadar paranın Maliye Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına aktarılacağı ifade edilmişse de sehven Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonuna ait IBAN numarasının kullanıldığı anlaşılmıştır. Bu nedenle de gelir fazlalarının Maliye Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabı yerine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu hesabına aktarıldığı belirlenmiştir. Yanlışlığın tespit edilmesi üzerine ilgili kurumlar nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuş ve 2010 yılı gelir fazlasının herhangi bir kamu zararı oluşmadan Maliye Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına aktarılması sağlanmıştır. Dolayısıyla haberde öne sürülen, Üst Kurulun 'bağış' yaptığı iddiası gerçek dışıdır.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler