YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Romanların sorunları rapor haline getiriliyor
Romanların sorunları rapor haline getiriliyor
06 Haziran 2015 19:17
Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül, Romanların sorunları hakkında bir rapor hazırlanacağını bildirdi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığından (YTB) yapılan açıklamaya göre, Roman vatandaşların yaşadığı sorunlara ve maruz kaldıkları ayrımcılıklara karşı Başbakanlık eylem planı çerçevesinde YTB, Roman vatandaşların sorunlarını rapor haline getirecek.

Kudret Bülbül, Edirne'de düzenlenen Roman Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada, kurum olarak soydaş ve akraba topluluklara yönelik önemli çalışmalar yürüttüklerini anlattı.

Balkanlar'da ve diğer bölgelerdeki Roman vatandaşların zaman zaman dışlandığını kaydeden Bülbül, Trakya Üniversitesi'nin katkısıyla hazırlanacak Roman raporunun hem Türkiye'de hem de Balkanlar'daki Romanların sorunlarına çözüm getireceğini dile getirdi.

Bülbül, uluslararası platformlara sunulacak raporun hazırlık sürecinde ekibin geniş tutulmasının ve Balkanlar'daki işbirlikçilerin artırılmasının önemine de dikkati çekti.

Öte yandan Balkan Romanları Birliği (BAROM) Edirne Temsilciliği, BAROM Başkanı ve Makedonya Devlet Bakanı Necdet Mustafa, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, YTB Başkanı Kudret Bülbül, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop'un katılımıyla açıldı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler