YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Romanlara davet...
Manisa Selendi'de çıkan kavga sonrası ilçeyi terk etmek zorunda kalan Romanlara Manisa'nın Saruhanlı ilçesinden davet geldi..
Romanlara davet...
12 Ocak 2010 / 13:34 Güncelleme: 12 Ocak 2010 / 13:35

Manisa Selendi'de çıkan kavga sonrası ilçeyi terk etmek zorunda kalan Romanlara Manisa'nın Saruhanlı ilçesinden davet geldi.. Saruhanlı ilçesine bağlı İshakçelebi Belde Belediye Başkanı Hakan Ulak, ''İsterlerse Selendi'den ayrılan Romanları burada barındırabiliriz'' dedi.

İshakçelebi Belediye Başkanı Ulak, yaptığı açıklamada 2 bin nüfuslu beldelerinde 30 haneyi aşkın evde 120 Roman vatandaşın yaşadığını, bunların bir kısmının beldenin kuruluşundan bu yana burada ikamet ettiğini, bir kısmının ise beldeye sonradan göç ettiğini belirtti.

Ulak, belde halkıyla Roman vatandaşların artık bir bütün olduğunu, bugüne kadar aralarında sorun yaşanmadığını, kardeşçe yaşamlarını sürdürdüklerini ifade etti.

Selendi ilçesinde yaşanan olayların başta kendisi olmak üzere beldede Roman vatandaşları üzdüğünü dile getiren Ulak, beldesinde yaşayan Roman vatandaşları evlerinde ziyaret ederek dilek ve şikayetlerini dinlediğini kaydederek, şunları söyledi:

''Selendi'deki olaylar hepimizi üzdü. Bizim beldemizde de Roman vatandaşlarımız yaşıyor. Biz yıllardır kardeşçe yaşadık. Ekmeğimizi paylaştık, dostluklar kurduk, aile ve komşuluk ilişkileri kurduk. Etle tırnak gibi olduk. Benim çok samimi olduğum, sofrasına oturduğum, evimin kapılarını açtığım Roman arkadaşlarım var. Onlarla sorun yaşamak bir yana, onların bir derdi olduğunda paylaştık, dertlerine ortak olduk. Kardeşçe yaşamaya da devam edeceğiz.''

Selendi'de yaşanan olaylar sonrası yaşadıkları ilçeyi terk etmek zorunda kalarak Gördes'e giden, daha sonra bir kısmı Salihli'ye yerleşen Roman vatandaşlardan arzu eden olursa İshakçelebi'ye gelip yerleşebileceğini dile getiren Başkan Ulak, ''Onlara her zaman kapımız açık. Selendi'den ayrılan Roman vatandaşlarımızdan isteyen bizim beldemize gelip yerleşebilir. Eğer Manisa Valiliği uygun görür, beldeme prefabrike ev yaparsa, Roman vatandaşlarımızın burada barınmaları bizi ve burada yaşayan Roman vatandaşlarımızı sevindirir'' dedi.

İshakçelebi beldesinde yaşayan, geçimlerini fabrikalarda ve tarla işlerinde çalışarak sağlayan Roman vatandaşlar ise Selendili kardeşlerine kucak açtıklarını, buraya gelip yerleşmek isteyenlere ellerinden geldiğince destek olacaklarını ifade ettiler.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler