YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rojin oyunun rengini ilk Kanal A'ya açıkladı
Rojin oyunun rengini ilk Kanal A'ya açıkladı
13 Ağustos 2010 14:54
Kürt sanatçı Rojin 1 ay sonra yapılacak olan halkoylamasında, abisinin 12 Eylül'de büyük işkenceler gördüğünü ifade ederek referanduma evet diyeceğini açıkladı.

Kanal A Haber Merkezi- Esra Harmanda'nın sunuculuğunu üstlendiği Kanal A'nın sevilen programı 'Hadi Konuşalım'ın bugünkü konuğu Kürt sanatçı Rojin oldu.

"REFERANDUM'DA EVET DİYECEĞİM"

Keyifli sohbette söz döndü dolaştı 12 Eylül'de oylanacak olan anayasa değişikliği paketine geldi. Sunucu Harmanda'nın sorularına samimi cevaplar veren sanatçı, abisinin 12 Eylül mağduru olduğunu ve büyük işkenceler gördüğünü söyledi. 12 Eylül'de gençlere kıyanların yargılanmasını isteyen Rojin "Yetmez ama evet" diyerek halkoylamasında 'evet'yönünde oy kullanacağını ilk defa Kanal A'ya açıkladı.

"TARİHİMİZ DAHA AÇIK VE ŞEFFAF YAZILABİLSEYDİ BİRBİRİMİZE BU KADAR DÜŞMANCA BAKMAYACAKTIK"

Rojin, hükümetin bir yıl önce başlattığı 'demokratik açılım' konusunda da açıklamalarda bulundu.

"Açılım hakkında ne düşünüyorsun?"sorusuna "Açılım nedir sorusunu bilmiyoruz, anlayamıyoruz. Bizim evimizde sürekli bu sorun gündemde"diyen sanatçı "İsimlerimiz Kürtçe...Osmanlı'dan bu yana 29 kez isyan etmiş Kürtler...Bunu kabul etmemiz lazım. Ben bu işe karşı olan insanları da anlıyorum. Çok iyi anlıyorum. Tarih kitabını açtığında, çok yanlış bilgilerle donatıldık hepimiz. Tarih kitabında yazmışlar Kürt Teali Cemiyeti pis cemiyetler diye...Ben ilkokul 4'te eve gittiğimde babama şeyi sordum. Baba bir cemiyet varmış ona pis, kötü cemiyetler diyorlar diye. Aslında tarih çok daha açık ve şeffaf yazılabilseydi ya da medyamız bunu çok daha farklı anlatabilseydi biz belki birbirimize bu kadar düşmanca bakmayacaktık"dedi.

"1938'de Dersim'de oralar bombalanmış, kadınlara tecevüz edilmiş. Bu bir gerçek. İster kabul edelim ister etmeyelim..."diyen Rojin sözlerine şöyle devam etti:

"Tarihimizle gerçekten yüzleşmezsek birbirimizi anlayayamayız. İnsanlar kendilerini nasıl hissediyorsa, Türksem Türküm Arap hissediyorsam Arabım, İngiliz hissediyorsam İngilizim...Bunda kötü bir şey yok. Tarihi doğru algılamamız lazım. Ve neyin kavgasını yaptığımızı bilmeliyiz. Bu ülke hakkaten cennet bir ülke.Ben Avrupa'ya gittiğimde 1 hafta dayanamıyorum. O kadar çok seviyorum ki bu ülkeyi...Ama diyorum ya hani...Bu kardeş kavgası durmadığı sürece, karşıdaki insanın demokratik hakları nelerdir anlamadığımız sürece hiçbir yere varamayız.

"Demokratik hakların, insanların demokratik taleplerinin yerine getirilmesi, ve insanlar nasıl mutluysa, bunların gerçekleşmesi...Açılımdan benim algıladığım bu...Tabi ben bu işin kompetanı değilim...Politikacı değilim. Ben bir müzisyenim...Bu ülkede birileri evini bırakıp dağlara çıkıyorsa bunu sorgulamak lazım. Neden normal bir hayat varken böyle bir şey tercih ediliyor. Neden bu kardeş kavgası? Tabi bu işten rant elde edenler, kandan para kazananlar var...Sadece kendi çıkarları için bu işi devam ettirmek için isteyen güçler de var. Bunun çözülmesini isteyenler de var istemeyenler de var. Bence düğüm orada. Ben doğru bildiğim şeyi her zaman söylerim. Bir insan dağa gidiyorsa bunun nedenini doğru ortaya koymamız lazım. Bunu ortaya koymadığımız zaman çatışma büyüyecektir"

 

ROJİN -AÇILIM

 

ROJİN-REFERANDUM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler