YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Robot lobisi işte böyle çalışıyor
Başbakan Erdoğan'ın "robot lobisi" dediği bot hesaplar 1.3 milyonu buluyor. Sahte hesaplar "spekülatif tweet"leri milyonlarca kişiye dağıtıyor
Robot lobisi işte böyle çalışıyor
27 Şubat 2014 / 11:20 Güncelleme: 27 Şubat 2014 / 15:36

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "robot lobisi" olarak tanımladığı Twitter'daki yapılanmalar teknolojinin de ilerlemesiyle adeta sanal enformasyon ordularına dönüşmüş durumda. Yumurta takipçi veya bot hesap olarak da tanımlanan yüz binlerce otomatik twitter hesabı bir bilgiyi dakikalar içinde milyonlarca kullanıcıya ulaştırabiliyor. Yeni nesil bu adresler, geçmiştekilerin aksine artık akıllı donanımlara da sahip hale geldi.

Şifrelenen bir kelime tweet atıldığında ona otomatik cevap yazmak, retweet etmek ve favorilere eklemek mümkün. Bu hesaplar aracılığıyla belirli adresler spam edilip kilitlenebiliyor. Otomotik adreslerin yanı sıra manuel olarak yönetilebilen hesaplar da bulunuyor. Burada da bir kişi binlerce hesabı tek başına idare edebiliyor. Tek tuşla binlerce tweet aynı anda gönderilebiliyor.

800 bin hesap kapatıldı

Robot adresler aynı zamanda kişilerin takipçi sayısını fazla göstermek için de önemli bir unsur olarak öne çıkıyor. İnternet üzerinde satışı yapılan adreslerin 50 bin adedi için ortalama 100 TL fiyat biçiliyor. Twitter geçen yıl bu şekildeki 20 milyondan fazla hesabı kapattı. Türkiye'de de 800 bine yakın hesap kapatıldı.

İstatistiklere göre dünyada 'Twitter'da hesabı olanların sayısı 500 milyonun üzerinde. Türkiye'de ise bu sayı 10.8 milyon. Bunun 6.9 milyonu aktif, 1.3 milyonu sahte.

 

SABAH

13:00
 // ROBOT PEYGAMBER!
Robot Peygamberi olanın, robot hesabı da olur. Utanmaz sıkılmaz münafık ecnebi yalayıcıları. Moon tarikatı bile bunlardan daha erdemliydi....
27 Şubat 2014 13:00
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler