YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ricciardone'ye şantaj mı yapıldı?
Türkiye'deki görevinin ardından düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi'ne geçen ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Paralel Yapı'nın hamiliğine soyundu.
Ricciardone'ye şantaj mı yapıldı?
17 Ocak 2015 / 10:25 Güncelleme: 17 Ocak 2015 / 10:40

Gezi olayları ve 17-25 Aralık sürecinde Türkiye'nin iç işlerine yönelik sözleriyle tepki çeken Ricciardone, Washington'daki bir konferansta, "ABD hükümeti, Hizmet Hareketi'ni vahşi teröristler olarak görmemektedir. Nokta" dedi. Ancak bir yıl önce bir hacker grubunca yayımlanan mailinde Ricciardone'nin açıkça Paralel Yapı'dan şikayet etmesi dikkat çekiyor. Bu durum, "Ricciardone şantaj yüzünden mi Paralel'e kucak açıyor?" sorusunu akıllara getirdi.

Ricciardone, dönemin AB Bakanı Egemen Bağış'a gönderilen mailde, Balyoz ve Ergenekon davalarına yönelik eleştirilerine açıklık getirmişti. Mailde, "Bu gerçekten davayı yürüten karanlık güçlere yapılan bir uyarı atışıdır. İsimlerini vermeyeceğim ama onlar tam bir yıl önce Hakan Fidan'ın peşinden gidenlerle aynı kişiler. Açıkça bunlardan bazıları kendini beğenmişçesine böbürleniyorlar" ifadesini kullanmıştı.

Paralel dört elle: Ricciardone'nin açıklaması Paralel Yapı'da sevinç yarattı. Paralel medya, sözlerine geniş yer verdi. Oysa resmi görevi olmayan Ricciardone'nin aksine, SABAH'a Gülen'in iade sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass "Talepleri son derece dikkatli değerlendiriyoruz. Söz konusu suçlamaların, yargı tarafından yürütülen bir sürecin parçası olduğu aşikar, sürece büyük saygı duyuyoruz" dedi.

CHP ile arası iyi: Ricciardone'nin marifetleri bunlarla da sınırlı değil. 17 Aralık darbe girişiminin olduğu gün AB büyükelçilerine yemek veren Ricciardone'nin "İran'a uyguladığımız ambargoyu Halkbank ile kaldırdılar. Engellemek için harekete geçtik. Bugünden sonra imparatorluğun çöküşünü izleyeceksiniz" dediği öne sürüldü. Ricciardone, bir gün sonra da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'yla yaklaşık 1.5 saat görüşmüştü. Paralel Yapı'nın müttefiki Kılıçdaroğlu ile CHP yönetiminden bile gizli tutulan bir görüşme daha gerçekleştiren Ricciardone "Geçen ay da Washington'da CHP'yi ağırlamıştık" demişti.

Erdoğan uyarmıştı: Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Ricciardone'nin için "Büyükelçiler bazı provokatif eylemlerin içerisine giriyor. Onlara sesleniyorum. İşinizi yapın. Görev alanınızın dışına çıkarsanız, sizleri ülkemizde tutmaya mecbur değiliz" demişti.

Mısır'da da darbeci: Ricciardone, Kahire Büyükelçisi olduğu 2006'da Mısırlı üniversite öğrencilerine "Mübarek ABD'de çok tanınır. Kendisine saygı duyulur. ABD'de bakanlık için aday olsa, dünya sahnesinde bir dev olarak ABD'deki seçimleri kazanabileceğini düşünüyorum" diyerek, askeri vesayeti desteklemişti.

Türk adaleti karar verir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ricciardone'nin Paral Yapı'ya ilişkin ifadeleri için "Türkiye içinden bahsediyorsak, yasal olup olmadığına Türk mahkemeleri karar verir. Eski bir büyükelçi veremez. Ancak, Amerika ilişkilerini bizden daha iyi bilir" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler