YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ricciardone'den çözüm sürecine destek
Ricciardone'den çözüm sürecine destek
25 Haziran 2013 17:19
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, "Dost ve müttefik olan Türkiye'nin çözüm süreciyle daha da gelişmesini bekliyoruz. Her şeyden önce süreçle birlikte Türkiye'de insan hakları ve demokrasinin gelişmesini destekliyoruz" dedi.

Doğu ve Güneydoğu illerine yönelik gezisini sürdüren ABD Büyükelçisi Ricciardone, Batman'da Vali Vekili Soner Karataşoğlu'nu ziyaret etti. Ricciardone, burada yaptığı açıklamada, Körfez savaşı döneminde bölgenin birçok ilini gezdiğini anımsatarak, o dönemde Saddam Hüseyin'in zulmünden kaçan Iraklıların bölgede kaldığını hatırlattı.

"Batmanlılar her zaman merhametli ve merttir" diyen Ricciardone, o dönem Batmanlıların misafirperverliğiyle gönlleri fethettiğini söyledi. Ricciardone, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in eski dostu olduğunu ve 1990'larda başlayan tanışıklığının halen devam ettiğini kaydetti. Vali Vekili Karataşoğlu da Büyükelçi Ricciardone'yi Batman'da karşılamaktan onur duyduğuna değinerek, "Batman artık yatırımlarla gündeme gelen bir ildir" diye konuştu.

Belediyeyi ziyaret Daha sonra Batman Belediyesine geçen Ricciardone'yi Belediye Başkan Vekili Fehmi Sevim, Belediye Başkan Yardımcıları Gülistan Akel ve Ahmet Tekik karşıladı. Ricciardone'ye Kürtçe "hoş geldiniz" diyan Sevim, Belediye Başkanı Nejdet Atalay'ın tutuklu olduğunu bildirerek, "Sizden KCK tutukluları konusunda destek istiyoruz. PKK'lıların geri çekilmesiyle yeni bir süreç başladı. Bu sürecin olumlu sonuçlanmasını bekliyoruz" diye konuştu. Ricciardone de kentte bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek, şunları kaydetti: "Dost ve müttefik olan Türkiye'nin çözüm süreciyle daha da gelişmesini bekliyoruz. Her şeyden önce süreçle birlikte Türkiye'de insan hakları ve demokrasinin gelişmesini destekliyoruz. Türkiye, demokrasi çıtasını daha da yükseltirse biz de mutlu oluruz. Türkiye'nin Ankara ve İstanbul'dan daha büyük ve zengin olduğunun farkındayız. Türkiye'nin dört bir yanını tanımak istiyoruz. Adana'daki konsolosluk görevim sırasında Güneydoğu'ya özel bir ilgi gösterdik. Kızım Adana'da doğdu. Yılda bir iki kez de olsa Güneydoğu'yu görmekte yarar var."

İHA

Etiketler: , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler