YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ricciardone'den çirkin itiraf! Bir imparatorluğun...
Hükümeti hedef alan Halkbank merkezli operasyonun arkasında ABD'nin olduğu ortaya çıktı.
Ricciardone'den çirkin itiraf! Bir imparatorluğun...
21 Aralık 2013 / 13:00 Güncelleme: 21 Aralık 2013 / 13:21

17 Aralık'ta AB Büyükelçileriyle bir araya gelen Ricciardone, 'Halkbank'ın İran'la ilişkilerinin kesilmesini istedik. Dinlemediler. Bir imparatorluğun çöküşünü izliyorsunuz' dedi.

'Yolsuzluk soruşturması' adı altında hükümeti hedef alan İstanbul merkezli operasyonun uluslararası boyutunu ABD'nin Ankara Büyükelçisi Büyükelçisi Francis Ricciardone itiraf etti.

Operasyonun başlamasının ardından 17 Aralık'ta bazı AB temsilcileriyle biraraya gelen Ricciardone 'Halkbank'ın İran'la ilişkilerinin kesilmesini istedik. Dinlemediler. Bir imparatorluğun çöküşünü izliyorsunuz' dedi.

Füze ihalesinin Çin'e verilmesi, Gezi eylemleri, Ergenekon ve Balyoz davaları gibi birçok konuda Türkiye'nin içişlerine müdahaleyi alışkanlık haline getiren Ricciardone'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrılacağı öğrenildi.

İran boyutunu dikkatle izliyormuş!

Önceki gün CHP lideri Kemal Kılıçadaroğlu'nu Büyükelçilik binasına çağıran Ricciardone, sarf ettiği cümlelerle operasyonun perde arkasını gözler önüne serdi.

Operasyonla ilgili Kılıçdaroğlu ve diğer CHP'li konuklarına değerlendirmede bulunan Ricciardone, 'İddialar ve soruşturmanın muhatabı olan kişilerin siyasi kimlikleri, gelişmeleri yakından izlenmesini gerektiriyor, izliyoruz. İddiaların İran ile ilgili boyutu da bizim için önemli' dedi.

CHP aracılığıyla destek

Yolsuzluklarla mücadelenin demokrasiyi güçlendireceğini söyleyerek operasyona açıkça destek verdiklerini CHP aracılığıyla duyurmayı tercih eden Büyükelçi, 'Hükümet sorumluları dışarıda aramamalı, şeffaflık ilkesiyle iddiaların üzerine gitmeli. Gezi olaylarında olduğu gibi sorumluların dışarıda aranması gerçeklerin ortaya çıkmasını engeller' diye konuştu.

'Arkasındayız' itirafı

Türkiye'nin içişlerine burnunu sokmayı alışkanlık haline getiren Ricciardone'nin, operasyonun arkasında ABD'nin olduğunu itiraf eden açıklamaları bununla da sınırlı kalmadığı anlaşıldı.

İran ve Irak'la ilişkilerde kilit öneme sahip Halkbank'ı hedef alan operasyon başladıktan sonra AB Büyükelçileri biraraya gelen Ricciardone'nin, 'Halkbank'ın İran'la ilişkilerinin kesilmesini istedik. Dinlemediler. Bir imparatorluğun çöküşünü izliyorsunuz' ifadeleri dikkat çekti

Elçiliğe çağrılacak

İran'dan alınan petrol ve doğalgazın parasının Halkbank üzerinden altın olarak ödenmesinden rahatsız olan ABD'nin operasyonun arkasında olduğunu açık açık söyleyen Ricciardone'nin sözleri Ankara'da rahatsızlığa neden oldu.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'le görüşüp duyulan rahatsızlığı ileteceği öğrenildi. Dışişleri Bakanlığı ve diplomasi çevrelerinde rahatsızlığa neden olan büyükelçinin 'istenmeyen adam' ilan edilebileceği belirtiliyor.

Elçi hep endişeli!

ABD Büyükelçisi Ricciardone, Çin'le ortak füze üretmeyi planlayan Türkiye'ye tepki vermesiyle de dikkat çekmişti. Göreve geldiğinden bu yana Türkiye'nin verdiği birçok kararı kendince yorumlamakta beis görmeyen Ricciardone, Çin'le ortak üretime de karşı çıkmış ve 'Türkiye ile ABD'deki en az 3 yasal düzenlemeye göre yaptırım altında bulunan Çinli bir firma arasında varılması muhtemel anlaşma konusunda büyük endişe duyduğumuz sır değil. Müttefiklerimizin füze ve hava savunmasına ilişkin endişelerimiz var' demişti. Bir diplomatın, kullanacağı ifadeleri dikkatle seçmesi gerektiğini hatırlatan Yeni Şafak, daha önce Ricciardone'yi 'İşine Bak Sen' manşetiyle uyarmıştı.

Küstah Cohen İstanbul'a baskı yapmaya geldi

İstanbul merkezli çok uluslu operasyon sürerken Amerikan Hazine Bakanlığı Terör ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı David Cohen'in İstanbul'a gelmesi dikkat çekti. Operasyonun arkasında ABD'nin olduğunu gösteren sürpriz ziyaret Ankara'da tepkilere neden oldu.

Hiçbir hükümet yetkilisiyle görüşmeyen Cohen, Türkiye'deki bankaların müdürleriyle toplantı yaparak İran konusunda uyarılarda buldu. İsrail'e yakınlığı ile bilinen Cohen, banka temsilcilerine 'İran'a ambargo sürüyor. Para trafiğini gevşetmeyin' dedi. Cohen, Aktif Bank ve İş Bankası'nı İran ile ticari ilişkileri nedeniyle tehdit ederek, bu bankalara geri adım attırmıştı.

10:50
 // erdal san
basina gunesmi gecti, saksimi dustü uyuz adam. sen cagirt ayagina kilicdaroglu ile sarigulu nu, gelecek turkiyesi duslerinizi hayal edin. ama asla gerceklesmeyecek pis seytan. ya destur bre...
22 Aralık 2013 10:50
22:21
 // MANDA YUVA YAPMIŞ SÖĞÜT DALINA
Wilson prensibiymiş neymiş onu tanımıyoruz biiiir. Artık sizin mandanız değiliz, ikiiii. Müttefikimiz değilsiniz, üüüç. Türkiyeden defolun bu da, dört. İşte şimdi merhum önderimiz Erbakan gibi konuştum. Erdoğan gibi de konuşmadan, ayağını deng al. Riçocum....
21 Aralık 2013 22:21
21:29
 // Oktay D Gezer
Ey Riko:Bu asıl ve Yüce Devlet sizden önce vardı sizden sonra da var olacak!DEVLET EBED MÜDDET!!!...
21 Aralık 2013 21:29
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler