YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ricciardone: "Hakan Fidan'la çalışmak ayrıcalık"
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a karşı mesleki ve kişisel açıdan büyük saygı duyduğunu söyledi.
Ricciardone: "Hakan Fidan'la çalışmak ayrıcalık"
24 Ekim 2013 / 12:03 Güncelleme: 24 Ekim 2013 / 12:49

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyeleri ile bir araya gelerek gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında ABD basınında çıkan iddialara ilişkin görüşü sorulan Ricciardone, demokrasilerde her türlü bakış açısına yer olduğunu, kayda geçen resmi açıklamaların önem taşıdığını belirtti.

Büyükelçi Ricciardone, "Kendisine mesleki ve kişisel açıdan büyük saygı duyuyorum. En fazla sorumluluk ve hassasiyet gerektiren görevlerden birini yürüten, kendini işine adamış, sadık ve yetkin bir üst düzey yetkili. Onunla çalışmak bir ayrıcalık ve ne zaman bir araya gelsek ondan çok şey öğreniyorum" diye konuştu.

Türkiye ile ABD arasında güvenlik alanında yakın bir işbirliği olduğuna dikkati çeken Ricciardone, "Hükümetimizin görüşü, iki ülke arasında bölgenin hassas sorunları ile güvenlik meselelerinin çözümü, savunma ve istihbarat konularında yakın bir işbirliği bulunduğu yönünde. Bu işbirliğimiz devam edecek" ifadesini kullandı.

"Endişelerimiz var"

Türkiye'nin Çinli bir şirketten füze alımı ihtimaline ilişkin yorumu sorulan Ricciardone, konunun kendilerini endişelendirdiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Türkiye ile ABD'deki en az 3 yasal düzenlemeye göre yaptırım altında bulunan Çinli bir firma arasında varılması muhtemel anlaşma konusunda büyük endişe duyduğumuz sır değil. Bu ticari bir karar ve Türkiye, savunma alımları ile ilgili kendi bağımsız kararını verme hakkına sahip ancak bizim müttefiklerin füze ve hava savunmasına ilişkin endişelerimiz var."

ABD'li ve Türk uzmanların konuyla ilgili görüşmelere başladıklarını belirten Ricciardone, konunun iki müttefik ve dost ülke arasında resmi kanallardan ele alınacağını söyledi. Ricciardone, "Türkiye, verileri tamamen ve düşünerek ele aldıktan sonra kendi kararını verecek. Sanırım şu anda, konunun statejik savunma boyutuna odaklanıyoruz" dedi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler