YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Reyhanlı'da hayat normale dönüyor
Reyhanlı'da hayat normale dönüyor
13 Mayıs 2013 11:53
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 46 kişinin yaşamını yitirdiği, 100’den fazla insanın yaralandığı saldırıların ardından ilçe halkı yaralarını sarmaya ve hayatlarını normale döndürmeye başladı.

Reyhanlı halkı, Cumartesi günü beşer dakika arayla meydana gelen ve ilçeyi savaş alanına çeviren saldırıların izlerini silmeye çalışıyor. “Hayat devam ediyor” diyen vatandaşlar, giden yakınlarının acılarını yüreğinde taşısa da, yaşadıkları korkuyu ve paniği unutmaya gayret ediyor.

Patlamanın yaşandığı semtlerdeki esnaflar haftanın ilk günüyle birlikte, bir yandan işyerlerini onarıyor, diğer yandan da saldırıyı gerçekleştirenlere lanet yağdırıyor. Sağduyuyu ve akl-ı selimi elden bırakmayacaklarını ifade eden vatandaşlar, Reyhanlı’nın bu saldırıyı asla hak etmediğini  vurguluyor.

İkinci patlamanın yaşandığı Postane meydanının bir iki sokak arkasında züccaciye dükkanı işleten Ayşe Yapıcı yaşadığı korku dolu dakikaları anlatarak, “Yani bir anda patlama sesini duyduk. İlk patlamayı duydum dışarı attım kendimi. İkinci patlamada zaten olan oldu. Birinci patlamada içerden hasar gördük. İkinci patlamada ön cephemiz hasar gördü. Zararımız çok ama ne diyelim sağlık olsun. Hayat devam edecek” diye konuştu.

Reyhanlı Öncü Haber Gazetesi sahibi Hasan Özdemir’de patlamayı yaşayanlardan. Haftanın ilk gününde çıkartacağı gazetenin hazırlıklarına başlayan Özdemir, gazetelerinin manşetinde Reyhanlı halkının bu tabloyu hak etmediğine yer vereceğini söyledi. Özdemir, şöyle konuştu:

“Yani hayat devam ediyor gördüğünüz gibi.  Hasar tespitleri yapılıyor. Şu an bizde haftanın ilk gününde işyerimizi açtık. Ben zaten yerel gazete sahibiyim. Bir gazete çıkartacağız. Onun hazırlığı içindeyiz. Reyhanlı bunu hiç hak etmedi. Patlama anında da buradaydım. Hep televizyonlarda seyrediyorduk. Beyrut’u Gazze’yi. Reyhanlı böylece Beyrut ,Gazze oldu. Biz layık değiliz. Reyhanlı halkı olarak bu tabloya layık değiliz.”

Reyhanlı’da hayatın en kısa sürede normale dönmesi için okullar tatil edilmemişti. Bugün de sabahın erken saatlerinden itibaren okullarının yollarını tutan öğrenciler, sıralardaki yerlerini aldılar. Öğleyin okula giden bir grup öğrenci ise sınıf arkadaşlarına taziye ziyaretinde bulundular. Arkadaşlarının birinin babasını, birinin ise dedesini kaybettiğini ifade eden öğrenciler, bu acının bir daha tekrar etmemesi için dua ettiklerini söylediler.

İHA

Etiketler: , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler