YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Reyhanlı'da Banyas katliamının izleri var"
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Banyas katliamını kim yapmışsa dünkü saldırının arkasında da onların ayak izleri var. Bu izleri tespit etmeye çalışıyoruz" dedi.
"Reyhanlı'da Banyas katliamının izleri var"
12 Mayıs 2013 / 13:39 Güncelleme: 12 Mayıs 2013 / 13:44

Almanya'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TRT Türk'te katıldığı televizyon programında, Reyhanlı'da dün meydana gelen patlamalarla ilgili soruları yanıtladı.

Saldırıyla ilgili ciddi bulgulara ulaşıldığını dile getiren Davutoğlu, spekülatif hareketler üzerine devletin harekete geçemeyeceğini, olgusal olarak failleri yakalamak için çaba gösterileceğini belirtti. "Sadece failler değil, ortada bir takım kuklalar olabilir ama o kuklaları tutan elleri tespit edene kadar da devletimiz bu işin takipçisi olur" diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu eylemin Suriye muhalefetiyle veya mültecilerle hiçbir alakası yoktur. Tamamen Suriye rejimiyle irtibatlı ve Türkiye'de eskiden beri terör faaliyeti yapmaya dönük olarak örgütlenmiş bazı yapılarla ilgilidir. Bunun net olarak bilinmesi gerekir. Bu konunun Suriye muhalefetiyle ya da halkıyla ya da bize sığınan mültecilerle hiçbir alakası yoktur. Tamamen rejimle irtibatlı, Banyas katliamını kimler yaptıysa, o katliamın uzantısı olacak şekilde, Türkiye'nin ve Lübnan'da bu çatışmaların yayılmasına yönelik bir eylemdir."

Oyun oynanmak isteniyor

Suriye'de rejimin bazı girişimler içinde bulunduğunu söyleyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Banyas, oradaki Sünnileri kaçırmak için etnik kıyım hareketedir. Böyle bir senaryo Türkiye'yi ve Lübnan'ı da mezhep çatışması temelinde bir şeye yöneltmeye dönük eylemlerle birlikte devreye sokulabilir. Şimdi böyle bir senaryo varsa, Türkiye'nin hep birlikte, Sünnisiyle, Nusayrisiyle, Alevisiyle, Hristiyanıyla bir safta durması lazım. Bizde mezhep ya da din temelli ayrışma sadece devlet hukukumuza aykırı değil, milletimizin kültürüne de aykırıdır. Bu oyun oynanmak isteniyor. Banyas katliamını kim yapmışsa dünkü saldırının arkasında da onların ayak izleri var. Bu izlerini tespit etmeye çalışıyoruz."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler