YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Reuters'in yalanı böyle ortaya çıktı!
Reuters'in dün Fitch'e dayandırarak yayınladığı, 'Türkiye'de protestolar durumu karmaşıklaştırıyor, protestolar nedeniyle kur yükseldi' başlıklarını içeren haberlere Fitch'ten yalanlama geldi.
Reuters'in yalanı böyle ortaya çıktı!
11 Temmuz 2013 / 17:13 Güncelleme: 11 Temmuz 2013 / 17:15

İngiliz haber ajansı Reuters'in dün sabah saatlerinde yayınladığı iki haberde kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'e dayandırarak, Türkiye'deki hükümet karşıtı protestoların durumu karmaşıklaştırdığını ve potansiyel risk nedeniyle kur ve sepetin yükseldiğini iddia etmesi tartışmalara yol açtı.

Gezi Parkı Eylemlerinin zaten kırılgan olan ekonomideki dengeleri olumsuz etkilediğini ileri süren Reuters'in söz konusu haberlerine birkaç saat sonrasında ise Fitch'ten yalanlama geldi.

Fitch: "Yeni yorum yapmadık"

Reuters tarafından yayınlanan haberin ardından Anadolu Ajansı'na konuşan Fitch Başanalisti Ed Parker, Türkiye hakkında değil Avrupa ekonomilerine ilişkin bir not yayımladıklarını kaydetti. Parker, 'Avrupa ekonomilerine ilişkin bir not yayımladık, Türkiye üzerine kapsamlı bir rapor yayımlamadık. Daha önce Türkiye üzerine yapılanlara ek yeni bir yorum söz konusu değil' diyerek Reuters'ın haberini boşta bırakmış oldu.

Eski ifadeleri tekrarladı

Reuters'ın ilgili haberinde, 'Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin durumunun ülke çapında yaşanan hükümet karşıtı protestolar nedeniyle daha karmaşık olduğuna dikkat çekti' ifadesi ile 'Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch'in yayınladığı raporda Türkiye'de ülke çapında yaşanan hükümet karşıtı protestoların potansiyel riskine dikkat çekmesiyle dolar/TL ve sepet yükseldi. Türkiye'nin kırılgan noktası cari açık konusu vurgulandı' yorumlarının yer alması dikkat çekti.

Mali canlandırma için alan var

Fitch Başanalisti Ed Parker, Avrupa ekonomilerine ilişkin yapılan yazılı açıklamasında, 'Türkiye'nin mali canlandırma için daha alanı var. Ancak Fitch artan politik huzursuzluğun ve kötüleşen piyasa algısının manevra alanını kısıtlamasını beklemektedir. Türkiye için mevcut güçlükleri, şu an geçerli olan BBB- reyting toleransı içinde değerlendiriyoruz' denildi.

 

Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler