YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Resmen ilan edildi
İstanbul, "2010 Kültür Başkenti" ilan edildi
Resmen ilan edildi
16 Ocak 2010 / 19:20 Güncelleme: 16 Ocak 2010 / 20:20

İstanbul, 2010 yılının başlaması ile birlikte sahip olduğu "Avrupa Kültür Başkenti" unvanını düzenlenen törenle resmen devraldı. İstanbul, 7 farklı merkezde gerçekleştirilen etkinliklerle ve görkemli bir kutlamayla ''2010 Avrupa Kültür Başkenti' ilan edildi.
 

Kutlamaların merkezi Haliç Kongre ve Kültür Merkezi oldu. Törene; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın yanı sıra Türkiye ve Avrupa'nın üst düzey devlet adamları ve diplomatları, iş ve kültür-sanat dünyasının önde gelen isimleri, yerli ve yabancı basın mensuplarınının da aralarında bulunduğu 4 binden fazla davetli katıldı.
 

Ayrıca, 2010 yılında bu unvanı taşıyacak diğer şehirler olan Essen ve Pecs'in yönetici heyetleri, Avrupa Kültür Başkenti unvanının gelişimine büyük katkı sağlayan önemli isimler, bu unvanının yaratıcısı Melina Mercouri'nin kardeşi Spyros Mercouris ve Avrupa Komisyonu üyesi diplomatlar da törende hazır bulundu.
 

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç ve Devlet Bakanı ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu Başkanı Hayati Yazıcı'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen törende ilk olarak Avdagiç söz aldı.
 

Avdagiç, 2010 Kültür Başkenti sürecini anlattı, yapılan hazırlıklardan söz etti. Şekib Avdagiç, şunları söyledi; "21.yüzyıla bütün dünya büyük bir değişimin, hem heyecanını hem sancısını yaşıyor. Böyle bir dönemde, İstanbul da, yeni yıla, yeni bir sıfatla giriyor: Avrupa Kültür Başkenti. İstanbul'u tüm dünyaya tanıtmaya, yeniden keşfedilmesini sağlamaya çabalıyoruz. Bütün projelerimizi, bunun için hazırlıyoruz. İstanbul, Avrupa ile Asya'yı birleştiren kutsal bir mühürdür. Şimdi bu mührü, her yere duyurma zamanı. Şimdi İstanbul'u yeniden keşfetmenin zamanı. Şimdi İstanbul'u izlemenin zamanı. Şimdi İstanbul zamanı..."
 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, ''Bugün İstanbul'un tarihi günlerinden birini yaşıyoruz.'' dedi.
İstanbul'un dünya gündeminin merkezinde olduğunu söyleyen Topbaş, ''Medeniyetler ittifakının sembol kentidir İstanbul. İstanbul dünyanın kalbindedir. Kıtaları aşan yollar bu şehirden geçer. İnsanlığın eşsiz tarihinini ssergilendiği açık hava müzesidir. 2010 Kültür Başkenti olması ile dünyanın en önemli kentlerinden olduğu tescil edilmiştir. 2010 yaşayan bir süreçtir. Görmeyi ve gezmeyi sevenleri İstanbul'un güzelliklerini tatmaya davet ediyorum.'' dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler