YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rektörden o sözlere açıklama
Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Caferilerle ilgili söylediği iddia edilen sözlere ilişkin açıklama yaptı.
Rektörden o sözlere açıklama
01 Ocak 2012 / 20:24 Güncelleme: 01 Ocak 2012 / 20:33

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, bir televizyon programındaki sözlerine Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz'ün tepki göstermesine ilişkin, ''Mezhepçiliği Ortadoğu'daki en önemli fitne kaynağı olarak görürüm ve mezhepler arasında gerilim oluşturabilecek her türlü söz ve davranıştan kaçınırım'' dedi.

Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz'ün basına yansıyan kendisine yönelik sözlerine ilişkin açıklama yapan Laçiner,  TRT'de 27 Aralık 2011'de yayınlanan ''Açı'' programının konuğu olduğunu, bu programdaki sözleri nedeniyle Özgündüz'ün Şiilere hakaret ettiği iddiasında bulunduğunu söyledi.

Laçiner, şöyle devam etti:

''Programda Ortadoğu'daki mezhep kavgalarını ve marjinal grupların diğer mezhepleri nasıl algıladığını tasvir ederken kullanmış olduğum ifadeleri benim şahsi görüşlerim olarak topluma lanse eden Sayın Özgündüz, programda geçen cümlelerin ilk kısımlarını tamamen keserek, cümleleri içeriğinden tamamen kopartarak, hiçbir şekilde bana ait olmayan görüşleri benim görüşüm gibi yansıtmakla kalmamış, basın yoluyla Türkiye Caferilerini ve Şii Müslüman kardeşlerimizi aleyhime kışkırtacak son derece tehlikeli açıklamalarda bulunmuştur. Şahsımın Şii kardeşlerimize hakaret ettiği iddiasına konu olan cümlelerin hemen öncesinde bu cümlelerin bana değil, Ortadoğu'daki marjinal mezhepçi gruplara ait düşünceler olduğu ifade edilmektedir.''

O programdaki görüşlerinin mezheplere hakaret anlamına gelmediğini dile getiren Laçiner, görüşlerinin, söylenenin aksine mezhepçi yaklaşımların ne kadar yanlış, ölümcül ve hatalı olduğuna dair olduğunu aktardı.

Mezhepler konusundaki duruşunun yıllardır aynı olduğunu vurgulayan Laçiner, şöyle devam etti:

''Mezhepçiliği Ortadoğu'daki en önemli fitne kaynağı olarak görürüm ve mezhepler arasında gerilim oluşturabilecek her türlü söz ve davranıştan kaçınırım. Bu çerçevede Sayın Özgündüz'ün şahsıma dönük kendisine yakıştıramadığım konuşmasını bilgi eksikliğine, dikkatsizliğe ve özensizliğe bağlamak istiyorum. Açıklamasında özde yapılan hatalara ek olarak teknik bazı hataların da yapıldığı dikkate alınınca açıklamanın ne kadar tepkisel ve duygusal bir ruh hali içinde yapıldığı, gerekli incelemeler yapılmadan özensiz bir şekilde tepki verildiği görülmektedir.''


-''Bu ifadeleri hayatım boyunca kullanmadım''-


Özgündüz'ün söylediği gibi bir mezhep taassubu içinde asla olmadığını ifade eden Laçiner, Özgündüz'ün kendisine mal ettiği, ''Ermeni Azeri'den iyidir'', ''Azerbaycan Şiidir'', ''Ermeniler ehli kitaptır'',  ''Allah Ermenileri ıslah eder ama Şiiye bu dünyada da ahrette de ıslah yoktur'', ''Ermenistan Azerbaycan'dan daha iyidir'' gibi ifadeleri hayatı boyunca kullanmadığını ve kullanmayacağını söyledi.

Laçiner, Peygamberi, ailesini, arkadaşlarını ve onların soyundan gelenleri sevdiğini belirterek ''Yaratılmışı Yaratan'dan dolayı severiz. Şiiler de, Sünniler de bizlerin kardeşidir. Bunu kimsenin hatırlatmasına da ihtiyacımız yoktur'' dedi.

Kendisi üzerinden TRT kurumunun da karalanmasını anlamakta güçlük çektiğini ifade eden Laçiner, şunları söyledi:

''Benim görüşlerim olarak basına da yansıtılan sözler, programda Ortadoğu'daki marjinal mezhepçilerin görüşleri olarak takdim ettiğim ve bana ait görüşler olmadığını açıkça ifade ettiğim, program sunucusu Sayın Faruk Bilgin'in de katkılarıyla tamamen Ortadoğu'daki sapkın mezhepçilik algılamasını betimleyen ifadelerdir. Eğer Sayın Özgündüz, bu sözlerden önce ve sonra kullanılmış cümleleri de izlemiş olsaydı böyle bir hataya düşmezdi. Hayatım boyunca mezhepçi olmadım, mezhepçiliği doğru bulmadım. Bu bağlamda Şii ve Caferi kardeşlerimize karşı herhangi bir sözüm olamaz. Yaşananları tamamen yanlış anlama ve özensizliğe bağlamak istiyorum. Bu nedenle benle Caferi kardeşlerimiz arasında vahim yanlış anlamalara yol açan Sayın Selahattin Özgündüz'den şüpheye yer bırakmayacak bir özür bekliyorum. Aksi taktirde bu dünyada da öbür dünyada da kendisine, kendisini bu tür işlere yönlendirenlere ve beni Caferi kardeşlerimle karşı karşıya getirmeye çalışan ve bu iş için Sayın Özgündüz gibi kanaat önderlerini yanıltanlara haklarımı helal etmeyeceğim ve davacı olacağım.'' AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler