YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rektör Okudan, "Organize işlerden" gözaltına alınmıştı
Rektör Okudan, "Organize işlerden" gözaltına alınmıştı
Rektör Okudan, "Organize işlerden" gözaltına alınmıştı
27 Kasım 2008 / 17:18 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Konya'da polisin Okyanus Şirketler Grubu'nun aldığı ihalelerle ilgili başlattığı ''Final'' adı verilen operasyonun devamında, 7 ilde çoğu kamu kurum ve kuruluşlarında görevli 137 kişinin ifadesine başvurulduğu bildirildi.


Konya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Okyanus Şirketler Grubu ihaleleri ile ilgili düzenlenen yolsuzluk ve çete operasyonu kapsamında çalışmalara devam ediyor.


17 sanığın Adana'da tutuklanmasının ardından, polis yapılan ihalelerde komisyonda bulunan kişilerin ifadesi almak üzere uzman ekipler oluşturdu.


Polis, bugün sabahtan itibaren Kahramanmaraş'ta 10, Afyonkarahisar'da 20, Kütahya'da 5, Karaman'da 20, Nevşehir'de, 2, Eskişehir'de 10, Konya'da ise 70 olmak üzere toplam 137 kamu kurum ve kuruluşunda çalışan kişinin ifadesine başvurdu.


İfadesi alınanlar arasında il sağlık müdürü, hastane başhekimi ve doktorların bulunduğu, bu kişilerden bazılarının fesat karıştırıldığı iddia edilen ihalelerde komisyonda yer aldıkları öğrenildi.


SANIKLARIN MALLARINA TEDBİR KONULDU


Polisin ''Final'' adını verdiği operasyon kapsamında yaklaşık 119 ihaleye fesat karıştırıldığı ileri sürülüyor.


26 sanığın 2006-2008 yılları arasında ihale yolsuzluklarından kazandığı öne sürülen toplam 141 tapulu konuta, 59 araca, 36 şirketin hisselerine ve 74 milyon YTL paraya tedbir konulduğu belirtildi.


Örgüt yöneticiliği yaptığı, ihale usulsüzlüklerine göz yumduğu öne sürülen ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan'ın ise İstanbul'daki villası ile Konya'daki lojmanında bulunan para hakkında da tedbir kararı alındığı bildirildi.


Ayrıca operasyon kapsamında gözaltına alındıktan sonra rahatsızlığı nedeniyle çalıştığı hastaneye kaldırılan Konya Numune Hastanesi Başhekimi Op. Dr. R.S'nin, alınan rapordan 3-4 gün sonra taburcu edildiği öğrenildi.


Konya ile birlikte 8 ilde eş zamanlı olarak 17 Kasımda düzenlenen Final adı verilen operasyonda, çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve ihaleye fesat karıştırmakla suçlanan 34 kişi gözaltına alınmış, Adana'da mahkemeye çıkarılan ve aralarında Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan'ın da bulunduğu 30 kişiden 17'si tutuklanmıştı. ZAMAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler