YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rehinelerle ilgili son durum ne?
Rehinelerle ilgili son durum ne?
21 Haziran 2014 14:37
Dışişleri Bakanlığı, Irak’ta alıkonulan tüm vatandaşların en kısa sürede, sağ-salim dönmeleri amacıyla gerekli çalışmaların hassasiyetle sürdürdüğü duyurdu.

Irak Kriz Masası’ndan yapılan yazılı açıklamada, Irak’ın büyük bölümünü etkileyen şiddet olaylarının devam ettiği, güvenlik alanında düzelme sağlanamadığı kaydedildi.

Musul, Kerkük, Selahaddin, Anbar, Diyala, Bağdat, Basra, Babil, Necef, Kerbela, Vasit, Meysan, Kadisiye, Musenna ve Dikar vilayetlerine ilişkin olarak daha önce yapılan seyahat uyarılarının geçerliliğini koruduğunun altı çizilen açıklamada, “Anılan vilayetlerde bulunan vatandaşlarımızın, can güvenlikleri bakımından, mümkün olan en kısa sürede bu bölgelerden ayrılmaları ve sözkonusu bölgelere seyahat etmekten kaçınılması kuvvetle tavsiye edilmektedir.

Başta Musul ve Telafer’de meydana gelen çatışmalar olmak üzere, yerlerinden edilen sivil halka yönelik olarak Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) koordinasyonunda, TİKA ve Kızılay aracılığıyla yürütülen insani yardım faaliyetlerimiz devam etmektedir.

Kerkük’'ün güneyindeki Beşir köyündeki çatışmalar nedeniyle Kerkük’e sığınmak zorunda kalan Türkmen kardeşlerimizin acil ihtiyaçlarının karşılanması için de, TİKA’dan bir heyet ve insani yardım malzemesi bugün Kerkük’e intikal ettirilmektedir. İnsani yardım faaliyetlerimiz Erbil Başkonsolosluğumuzun eşgüdümünde sürdürülmektedir” denildi.

"Süratle cevaplanıyor" 

Irak’ta alıkonulan tüm vatandaşların ülkelerine en kısa sürede, sağ salim dönmeleri amacıyla gerekli çalışmaların hassasiyetle sürdürüldüğü belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bağdat Büyükelçiliğimiz halen Irak’ta bulunan vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde ülkemize dönebilmelerini teminen gerekli çalışmaları yürütmeye devam etmektedir.

Bu çerçevede, Kriz Merkezi’ne ulaşan bilgi ve destek talepleri, eldeki güncel bilgiler ışığında ve Irak’ta devam eden olağanüstü koşullara rağmen ilgili birimlerimizce süratle cevaplanmaktadır. Irak’ta çatışmaların yayılmasıyla eşzamanlı olarak faaliyete geçirilen Kriz Merkezi faaliyetini sürdürmektedir. Konsolosluk Çağrı Merkezimize yapılan başvurular da eşzamanlı olarak Kriz Merkezi’ne yönlendirilmektedir.”

 

İHA

15:00
 // REHİNE İLE REHİNE AVLAMA
Para, parayı çeker diye bir mantık vardır. IŞİD de, rehine ile rehine kazanıyor. Bu kısır döngünün kırılması lazım. Artan her rehine sayısı pazarlık gücümüzü azaltmakla kalmıyor, bu teröristlere, ''unsur'' demek zorunda kalıp, elimiz kolumuz bağlanıyor. Ruslar çeçen teröristlerin (eylemcileri) rehin aldığı yere uyku bombası atıp, tüm eylemci çeçenleri uyurken şakağından vurup öldürmüştü. Zaiyat, skandal dediler ama, olması gereken buydu....
21 Haziran 2014 15:00
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler